PIII/2/443-116/05 - Możliwość opodatkowania podatkiem VAT przychodu z reklam osiągniętego przez stowarzyszenie w 2004 r. i 2005 r.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 grudnia 2005 r. Urząd Skarbowy w Słupsku PIII/2/443-116/05 Możliwość opodatkowania podatkiem VAT przychodu z reklam osiągniętego przez stowarzyszenie w 2004 r. i 2005 r.

Pytanie podatnika

Czy przychód z reklam osiągnięty przez stowarzyszenie w 2004 r. i 2005 r. powinien być opodatkowany podatkiem VAT?

Zdaniem podatnika przychód z reklam za 2004 r. powinien byc zwolniony od VAT ponieważ tego podatku stowarzyszenie nie naliczyło od klienta. Natomiast przychody z reklam za 2005 r. podlegają opodatkowaniu ponieważ stowarzyszenie nalicza podatek od klienta zgodnie ze zgłoszeniem do VAT.

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Stowarzyszenia z dnia 12.09.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 14.09.2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 13.11.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 14.11.2005 r.), pismami, które wpłynęły do tut. Urzędu dnia 24.11.2005 r.) pismem z dnia 03.12.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 05.12.2005 r.), oraz uzupełnionego pismem z dnia 13.11.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 12.12.2005 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania usług reklamowych

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny w sprawie

Według stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w złożonych pismach oraz dołączonych do nich dokumentach Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządowym i trwałym zrzeszeniem osób prowadzących we własnym imieniu i na własny rachunek działalność gospodarczą w zakresie przewozu osób i bagaży. Stowarzyszenie, zgodnie ze swoim statutem realizuje cele, którymi są m.in. tworzenie bazy usprawniającej i wspomagającej działalność indywidualną członków, udzielanie członkom pomocy w rozwiązywaniu problemów związanych z prowadzoną działalnością poprzez m.in. udostępnianie członkom stowarzyszenia pasma częstotliwości radiowej. Jest to działalność statutowa i finansowana jest ona ze składek członkowskich, jak i również z prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług reklamowych.

Stowarzyszenie, zgodnie ze statutem oraz wpisem w KRS, kwalifikowane jest wg PKD 91.11.Z -działalność organizacji komercyjnych i pracodawców. Zgodnie z przedstawionym przez Stronę pismem Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie z dnia 08.11.2005 r. znak: SP-16-5672/KD-21/2005 przedmiotowy dział obejmuje działalność organizacji, których członkowie zainteresowani są rozwojem i dobrą koniunkturą pewnych grup przemysłu lub handlu, rozwojem gospodarczym i ogólnym pewnych regionów, szczególną dyscypliną nauki lub pewną dziedziną zawodową, itp. Główną działalnością takich organizacji jest działalność informacyjna, reprezentowanie interesów członków przed instytucjami rządowymi public relations, negocjowanie z pracownikami, itp. Jednocześnie, zgodnie z ww. pismem, pobieranie przez Stowarzyszenie składek członkowskich nie jest przedmiotem odrębnej klasyfikacji i mieści się w zakresie działu PKD 91.

Ponadto, Główny Urząd Statystyczny w Warszawie poinformował jednostkę, że zakwalifikowanie działalności Stowarzyszenia do działu PKD 91 nie wyklucza zaliczenia usług świadczonych przez tą organizację w grupowaniu innym niż objęte działem PKWiU 91. Z uwagi na powyższe usługi świadczone przez Stowarzyszenie na rzecz podmiotów, które wykonują usługi taksówkowe polegające na udostępnianiu im pasma częstotliwości radiowej mieszczą się w podkategorii PKWiU 63.21.25 usługi wspomagające transport drogowy pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane, natomiast usługi reklamowe mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.40.1

Jednocześnie Stowarzyszenie poinformowało, że w dniu 18.02.2005 r. złożyło w Urzędzie Skarbowym zgłoszenie VAT-R stając się podatnikiem podatku od towarów i usług od 01.05.2004 r. W NIP-2 Strona wpisała rodzaj działalności PKD 91.11.Z (PKWiU 91). W składanych deklaracjach VAT-7 jako podstawę opodatkowania Strona deklaruje wszystkie wpływy pieniężne (uzyskane z prowadzonej działalności gospodarczej, reklamy i wpłaty składek członków stowarzyszenia).

Zapytanie i stanowisko podatnika

Czy przychód z reklam osiągnięty przez Stowarzyszenie w 2004 r. i w 2005 r. powinien być opodatkowany VAT?

Zdaniem Strony przychód z reklam za 2004 r. osiągnięty przez Stowarzyszenie powinien być zwolniony z podatku VAT, ponieważ ten podatek Stowarzyszenie nie naliczyło od klienta. Natomiast przychody z reklam za 2005 r., powinien być opodatkowany, ponieważ Stowarzyszenie nalicza podatek VAT od klienta zgodnie za zgłoszeniem do VAT.

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. Organu podatkowego

Stowarzyszenie zgodnie z ustawą z dnia 07.04.1989 r. o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855 ze zm.) jako dobrowolne, samorządne i trwałe zrzeszenie o celach niezarobkowych może prowadzić także działalność gospodarczą.

W świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, stowarzyszenie prowadząc samodzielnie działalność gospodarczą, niezależnie od jej wyników, może być podatnikiem podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535 z późn zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 cyt. ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast, zgodnie z art. 8 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Jednocześnie zgodnie z art. 19 ust. 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, (...).

Z uwagi na powyższe Stowarzyszenie (osoba prawna) jest podatnikiem podatku od towarów i usług, w przypadku, gdy prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 powoływanej ustawy i wykonuje czynności opodatkowane, o których mowa powyżej. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 i poz. 10 załącznika nr 4 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane (wyłącznie statutowe), zaliczane do grupowania PKWiU 91. Oznacza to, że czynności realizowane przez Jednostkę korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, jeżeli zostały spełnione następujące przesłanki:

- czynności polegają na świadczeniu usług nie objętych wyłączeniem zawartym w ww. przepisie, zaliczanych do symbolu PKWiU 91, według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm.) - obowiązującej dla celów podatku od towarów i usług,

usługi te mieszczą się w zakresie działalności statutowej Jednostki, z zachowaniem warunków wymaganych przepisami ustawy z dnia 7.04.1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (j. t. Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855 ze zm.).

Działalność Stowarzyszenia, zgodnie z przedstawionym pismem Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie z dnia 08.11.2005 r. znak: SP-16-5672/KD-21/2005 objęte zostało zakresem działu PKD 91 Działalność organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana. Jednakże zakwalifikowanie działalności Stowarzyszenia do działu PKD 91 nie wyklucza zaliczenia usług świadczonych przez tą organizację w grupowaniu innym niż objęte działem PKWiU 91. Z uwagi na powyższe, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.) oraz wprowadzoną z dniem 1 maja 2004 r. PKWiU, stanowiącą załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.) usługi reklamowe świadczone przez Stowarzyszenie mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.40.1.

Mając powyższe na uwadze, świadczenie przez Stowarzyszenie usług reklamowych, mieszczących się w podkategorii PKWiU 74.40.1 jest działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, natomiast obowiązek podatkowy powstaje na zasadach określonych w ww. art. 19 ustawy o VAT.

Jednocześnie zaznaczyć należy, iż podatnicy wykonujący czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług mają jednak możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług, jeżeli wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 EURO. W 2004 r. była to kwota 45.700 zł, natomiast w 2005 r.- 43.800 zł (na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług? Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm., oraz w § 9 ust. 1-3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów o podatku od towarów i usług? Dz. U. Nr 97, poz. 970). Również podatnicy rozpoczynający tego rodzaju samodzielną działalność gospodarczą w roku podatkowym są zwolnieni od podatku do momentu przekroczenia w/w kwoty w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl