PIII/1/443-69/05 - Nota korygująca faktury wystawionej na podmiot już nieistniejący

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 września 2005 r. Urząd Skarbowy w Słupsku PIII/1/443-69/05 Nota korygująca faktury wystawionej na podmiot już nieistniejący

Pytanie podatnika

Czy za pomocą noty korygującej podatnik może dokonać zmiany na fakturze, która dotyczy nabywcy usługi?

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie zmiany za pomocą noty korygującej danych na fakturze dotyczących nabywcy.

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Podatnik zwrócił się do tutejszego organu o udzielenie interpretacji o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny w sprawie:

W dniu 14 kwietnia 2005 r. podatnik otrzymał fakturę z dnia 17 marca 2005 r. wystawioną przez Urząd Miejski dotyczącą opłat za wieczyste użytkowanie gruntów. Ww. faktura została wystawiona na rzecz spółki cywilnej, której podatnik był wspólnikiem i która w styczniu 2004 r. została rozwiązana. Podatnik wystawił notę korygującą w celu zmiany przez wystawcę faktury tj. Urząd Miejski danych dotyczących nabywcy. Urząd Miejski w piśmie z dnia 7 czerwca 2005 r. odmówił podatnikowi dokonania korekty ww. faktury, w związku z tym, iż w księdze wieczystej jako właściciel gruntu nadal figuruje spółka cywilna.

Podatnik wskazał, iż grunt wraz z nieruchomością został zakupiony przez spółkę cywilną i stanowił majątek ww. spółki na zasadzie współwłasności łącznej.

Po rozwiązaniu w styczniu 2004 r. spółki cywilnej podatnik były wspólnik spółki stał się właścicielem nieruchomości w części ułamkowej tj. (1/2 udziału we współwłasności łącznej). W księdze wieczystej natomiast jako pierwotny właściciel została wpisana spółka cywilna i po jej rozwiązaniu nie zostały odnotowane w księdze wieczystej zmiany dotyczące właściciela.

Jednocześnie podatnik wskazał, iż po rozwiązaniu spółki cywilnej byli wspólnicy spółki prowadzą samodzielną działalność gospodarczą i są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług.

Treść zapytania i stanowisko podatnika

Czy za pomocą noty korygującej podatnik może dokonać zmiany na fakturze błędnych danych dotyczących nabywcy w sytuacji gdy ww. faktura została wystawiona na spółkę cywilną zamiast na byłego wspólnika tej spółki. Dodatkowo podatnik pyta, czy Urząd Miejski prawidłowo wystawił fakturę za wieczyste użytkowanie gruntu na spółkę, która została zlikwidowana i nie zostały odnotowane zmiany w księdze wieczystej.

Zdaniem podatnika faktura za wieczyste użytkowanie gruntu nie może być wystawiona na spółkę cywilną lecz na jej byłych wspólników bez względu na zapisy w księdze wieczystej w związku z tym, iż rozwiązanie spółki cywilnej powoduje, iż z mocy prawa przestaje istnieć podmiot będący podatnikiem podatku od towarów i usług.

Informacja o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. organu podatkowego.

Prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały w przepisach Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.)

Stosownie do art. 27 cyt. ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami sprzedaż nieruchomości albo oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste i przeniesienie tego prawa w drodze umowy wymaga wpisu w księdze wieczystej. W związku z oddaniem gruntu w użytkowanie wieczyste, od użytkowników wieczystych pobierane są określone opłaty.

Zgodnie z art. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami, właściwym w sprawach gospodarki nieruchomościami, regulowanych przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami, jest Minister Infrastruktury. W związku z tym kwestia kogo łączy stosunek prawny w zakresie wieczystego użytkowania gruntu nie należy do kompetencji organów podatkowych.

Zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 9 ust. 1 pkt 5-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.

Istnieje zatem możliwość korygowania pomyłek w sposobie określenia nabywcy tj. błędu w nazwie, adresie lub numerze identyfikacji podatkowej dotyczących konkretnego podatnika widniejącego na fakturze.

Z opisanego we wniosku podatnika stanu faktycznego wynika, iż brak jest akceptacji ze strony wystawcy faktury, co do której podatnik wystawił notę korygującą. W przedstawionym stanie faktycznym nie istnieje podmiot, na który została wystawiona faktura gdyż spółka cywilna, której podatnik był wspólnikiem została w styczniu 2004 r. rozwiązana. Nie istnieje zatem podmiot, który mógłby wystawić notę korygującą odnoszącą się do pomyłek dotyczących informacji wiążącej się z nabywcą widniejącym w wystawionej fakturze.

Podatnik rozpoczął działalność gospodarczą w miejsce rozwiązanej spółki i stał się odrębnym podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W wyniku rozwiązania spółki cywilnej nastąpiła zmiana podmiotu umowy z jednego realnie istniejącego jakim jest spółka cywilna na drugi mający swój byt cywilno-prawny i podatkowy jakim jest podatnik będący osobą fizyczną.

Zauważyć należy, iż w drodze noty korygującej można zmieniać dane dotyczące stron czynności, lecz nie same strony. Notą korygującą nie można przekształcić faktury pierwotnie wystawionej na spółkę cywilną w fakturę sprzedaży dla osoby fizycznej - podatnika. Byłaby to bowiem zmiana nie samej faktury, lecz zmiana podmiotu czynności, którą faktura dokumentuje. Powyższe stanowiłoby niedopuszczalną ingerencję w treść czynności, a nie sam dokument (fakturę).

W świetle powyższego w takim przypadku niedopuszczalne jest skorygowanie w drodze noty korygującej informacji dotyczącej nabywcy przez innego podatnika niż podatnik na którego została wystawiona faktura.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl