PI/005-86/04/CIP/03 - Zarządzanie przedsiębiorstwem a podatek od towarów i usług

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 sierpnia 2004 r. Izba Skarbowa w Gdańsku PI/005-86/04/CIP/03 Zarządzanie przedsiębiorstwem a podatek od towarów i usług

Pytanie podatnika

W związku ze zmianami dokonanymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, Podatnik zapytuje o wysokość stawki podatkowej VAT do wyżej wymienionych usług. W opinii Podatnika, w świetle obowiązujących przepisów usługi zarządzania przedsiębiorstwem i kontrakty menedżerskie podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Podatnik podatku od towarów i usług prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem są usługi zarządzania przedsiębiorstwem w oparciu o stosunek powołania przez Zgromadzenie Wspólników i o kontrakt menedżerski.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, eksport i import towarów lub usług (art. 2 ust. 2 w/w ustawy VAT), a także czynności zrównane ze sprzedażą wyszczególnione w art. 2 ust. 3.

Usługami zaś w rozumieniu art. 4 pkt 2a w/w ustawy są usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Z przywołanych przepisów wynika, iż co do zasady wykonanie jakichkolwiek czynności, o których mowa w art. 2 w/w ustawy podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Jednakże w art. 7 ust. 1 pkt 6 w/w ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług przychody, o których mowa w art. 12 ust. 1-6 i art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 z późn. zm.). Równocześnie w myśl przepisu art. 47 w/w ustawy o podatku od towarów i usług minister właściwy do spraw finansów publicznych do dnia 31 grudnia 2005 r. może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić inne niż określone w art. 7 ust. 1 zwolnienia od podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a także określić szczegółowe warunki stosowania tych zwolnień. Na podstawie delegacji zawartej w art. 47, w § 67 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.) zwalnia się od podatku od towarów i usług czynności, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera katalog przychodów zaliczanych do działalności wykonywanej osobiście, wśród których znajdują się m.in.:

- w pkt 7 - przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych,

- w pkt 9 - przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej-z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

W myśl art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r, nadanym nowelizacją ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Podatnik wykonuje usługi menedżerskie w oparciu o stosunek powołania przez Zgromadzenie Wspólników. W świetle treści art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych bez znaczenia pozostaje fakt, czy uzyskane przez podatnika przychody z realizacji umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem zostały zawarte w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, gdyż dla celów podatkowych przychody te należy zakwalifikować do art. 13 pkt 9, a nie do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jednocześnie wyjątek, o którym mowa w powołanym art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza, że przychody podatnika, który na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umowy o podobnym charakterze powołany został np. do składu zarządu, rady nadzorczej, komisji lub innych organów stanowiących osoby prawnej, są przychodami w rozumieniu art. 13 pkt 7, a nie art. 13 pkt 9 ustawy. Powołanie bowiem podatnika np. do składu zarządu, bez względu na sposób jego powołania, stanowi okoliczność, która powoduje zmianę kwalifikacji źródła przychodu.

Niezależnie jednak od powyższego zarówno dochody podatników osiągających przychody z osobiście wykonywanej działalności, np. z tytułu realizacji kontraktu menedżerskiego lub umowy o podobnym charakterze (art. 13 pkt 9 u.p.d.o.f.), jak również z tytułu powołania np. do składu zarządu (art. 13 pkt 7 u.p.d.o.f.) w świetle ustawy o podatku od towarów i usług będą zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT.

Jak wskazano powyżej zarządzanie przedsiębiorstwem zarówno w oparciu o powołanie przez Zgromadzenie Wspólników, jak również w oparciu o zawarty kontrakt menedżerski kwalifikuje uzyskane przez Podatnika przychody do działalności wykonywanej osobiście. To zaś powoduje, że w świetle ustawy o podatku od towarów i usług jego wynagrodzenie podlega zwolnieniu z opodatkowania tym podatkiem.

Tak więc, od dnia 1 stycznia 2004 r. w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, świadczenie przez Pytającego usług zarządzania przedsiębiorstwem na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nie jest uznawane za pozarolniczą działalność gospodarczą, lecz za działalność wykonywaną osobiście, która w świetle art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 67 ust. 1 pkt 15 w/w rozporządzenia podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl