PI/005-640/04/CIP/01 - Sposób przeliczania kwot wykazanych na fakturach

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 sierpnia 2004 r. Izba Skarbowa w Gdańsku PI/005-640/04/CIP/01 Sposób przeliczania kwot wykazanych na fakturach

Pytanie podatnika

Czy można zastosować na fakturze kurs z dnia załadunku jeżeli kontrahent na zleceniu zaznacza aby kurs waluty był przeliczony z dnia załadunku?

Stan faktyczny w sprawie

Podatnik wykonał dla przewoźnika polskiego usługę spedycyjną, należność została wyrażona w walucie obcej np. w EUR i przeliczona na walutę polską.

Fakturę VAT za wykonana usługę Podatnik wystawił przeliczając kwotę wyrażoną w walucie obcej przy zastosowaniu kursu średniego NBP z dnia wystawienia faktury.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Sposób przeliczania kwot wykazanych na fakturach, w sytuacji, gdy kwoty te wykazane są w walutach obcych reguluje - wydany na mocy art. 106 ust. 12 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970). I tak stosownie do § 37 rozporządzenia:

- ust. 1 "kwoty wyrażone w walucie obcej wykazane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia,

- ust. 2 "w przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony",

- ust. 3 "w przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio".

Uwzględniając powyższe ustawodawca nie pozostawił podatnikom dowolności w sposobie przeliczania przedmiotowych kwot, lecz wskazał ściśle określone reguły. I tak, z powyższego wynika, że kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień:

- wystawienia faktury - o ile jest ona wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia,

- powstania obowiązku podatkowego - gdy faktura nie została wystawiona w ustawowym terminie, a podatnik był obowiązany do jej wystawienia.

W sytuacji natomiast, gdyby bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony przed dniem - odpowiednio -wystawienia faktury i powstania obowiązku podatkowego.

Mając powyższe na uwadze dla określenia dnia z którego należy przyjąć kurs waluty obcej istotnym jest ustalenie, czy faktura zawierająca kwoty wyrażone w walucie obcej została wystawiona w terminie przewidzianym przepisami prawa, czy też nie.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy przy świadczeniu usług spedycyjnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania tej usługi.

Stosownie do art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży (...)

Dodatkowo termin wystawiania faktur w przypadku świadczenia usług spedycyjnych został uregulowany w § 18 ust. 1 i 2 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów, gdzie wskazano, że w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy (m.in. dla usług spedycyjnych) fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego (ust. 1) i nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego (ust. 2).

Podatnik zadaje pytanie czy możliwym jest zastosowanie - zgodnie z życzeniem kontrahenta - na fakturze kursu waluty obcej z dnia załadunku.

Uwzględniając powyższe przeliczenie kwoty wykazanej na fakturze w walucie obcej według kursu obowiązującego w dniu załadunku jest możliwe, jednakże pod warunkiem, że dzień ten przypada na termin, w którym podatnik powinien (lub może) wystawić fakturę, tu np. w dniu załadunku wystąpi okoliczność powodująca obowiązek (możliwość) wystawienia faktury np. podatnik otrzyma zapłatę za usługę, lub dzień załadunku jest dniem wykonania usługi.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl