PI/005-638/04/CIP/01 - Usługi sprzątania pomieszczeń a podatek VAT

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 lipca 2004 r. Izba Skarbowa w Gdańsku PI/005-638/04/CIP/01 Usługi sprzątania pomieszczeń a podatek VAT

Pytanie podatnika

Podatnik pyta czy w stanie faktycznym j.w. świadczone po dniu 1 maja 2004 r. usługi sprzątania pomieszczeń podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. W ocenie podatnika jest on uprawniony do korzystania w 2004 roku ze zwolnienia podmiotowego do momentu przekroczenia obrotu z tytułu świadczenia w/w usług w wysokości 26.919,18 zł.

Podatnik w ramach zawartej umowy zlecenia odpłatnie świadczy usługi w zakresie sprzątania pomieszczeń. Zleceniodawca odprowadza do ZUS składki na ubezpieczenie społeczne podatnika oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Ocenia prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej ustawą VAT - podatnikami podatku VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Przez działalność gospodarczą rozumie się - zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy VAT - wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jednocześnie w myśl art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy VAT za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1 nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego za wykonanie tych czynności.

W art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ustawodawca wymienił m.in. przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej (...).

Z przedstawionych powyżej przepisów prawa wynika, że świadczenie usług w ramach umowy zlecenia, o której mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) będzie wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy VAT wyłącznie w sytuacji, gdy z tytułu świadczenia w/w usług osoby fizyczne świadczące te usługi są związane ze zlecającym ich wykonanie więzami prawnymi co do

- warunków wykonywania usług,

- wynagrodzenia,

- odpowiedzialności zlecającego.

Wskazać przy tym należy, że umowy cywilnoprawne (w tym umowy o dzieło) co do zasady tworzą pewien rodzaj stosunku prawnego pomiędzy zlecającym wykonanie czynności a zleceniobiorcą, który te czynności wykonuje. Dyspozycja zawarta w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy VAT w przypadku umów zlecenia spełniona jest jedynie wówczas, gdy treścią takich umów jest określenie nie tylko warunków wykonania i wynagrodzenia, ale także - co wymaga podkreślenia - umowa taka powinna zawierać szczegółowe ustalenie warunków odpowiedzialności zlecającego za wykonanie zlecenia.

Biorąc pod uwagę w/w stan prawny, przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny sprawy oraz pytanie podatnika stwierdzić należy, że realizacja opisanej w zapytaniu umowy zlecenia (tj. odpłatne świadczenie usług sprzątania pomieszczeń) nie będzie objęta opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług jedynie wówczas, gdy z jej treści będzie wynikało powstanie więzów prawnych co do warunków wykonania, wynagrodzenia oraz odpowiedzialności zlecającego za wykonanie zlecenia.

Jeżeli treść umowy nie pozwala na zastosowanie wyłączenia zawartego w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy VAT to kwota należna z tytułu świadczenia w/w usług winna zostać opodatkowana podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 29 ust. 1 tej ustawy. Podatnikowi przysługiwało będzie przy tym prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 w zw. z ust. 9 ustawy VAT, tj. do momentu, w którym wartość sprzedaży nie przekroczy kwoty 45.700,- zł, liczonej w proporcji do okresu świadczenia usług w 2004 roku.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl