PI/005-344/05/P/08, PZ/415-0023/05 - Import usług - ujęcie w deklaracji VAT

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 kwietnia 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku PI/005-344/05/P/08, PZ/415-0023/05 Import usług - ujęcie w deklaracji VAT

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24 stycznia 2005 r. (data wpływu 25 stycznia 2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 9 lutego 2005 r. (data wpływu 15 lutego 2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu importu usług w deklaracji VAT-7 stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Jak wynika z przedmiotowego wniosku firma zakupiła we Francji usługę niematerialną - prawo wykorzystania zdjęcia w główce kalendarza - w cenie netto 440 Euro. Podatek VAT należny od wewnątrzwspólnotowego nabycia usługi wpisał podatnik jako import usług, natomiast podatek naliczony w poz. 43 i 44 jako nabycie towarów i usług pozostałych. Podatnik prosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska zajętego w tej sprawie.

Stan prawny

Udzielając odpowiedzi na zapytanie podatnika tutejszy organ podatkowy wskazuje, że opodatkowaniu w określonym państwie członkowskim Unii Europejskiej podlegają tylko te czynności, które zostały wykonane w danym państwie. W tym przypadku określenie miejsca świadczenia usługi determinuje miejsce jej opodatkowania. Określenie miejsca świadczenia jest szczególnie istotne dla usług, w których stronami są podmioty z różnych państw. Miejsce świadczenia usługi w takiej sytuacji wskazuje państwo, w którym dana czynność winna zostać opodatkowana.

Mając na uwadze przedstawiony przez podatnika stan faktyczny oraz obowiązujące obecnie przepisy należy zauważyć, iż w art. 27 ust. 1 zawarta jest zasada ogólna, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi-miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności-miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Stosownie do art. 27 ust. 3 w związku z art. 27 ust. 4 w przypadku gdy usługi sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw, bądź usługi elektroniczne są świadczone na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W analizowanym stanie faktycznym usługa świadczona przez firmę z kraju członkowskiego (usługa niematerialna - prawo wykorzystania zdjęcia w główce kalendarza) stanowi zdaniem podatnika import usług. Importem usług w myśl art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) jest świadczeniem usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT nie stosuje się jednak w przypadku usług, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę na terytorium kraju (Polski), z wyłączeniem przypadków określonych w art. 27 ust. 3 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca.

Przez import usług rozumie się zatem usługi spełniające łącznie następujące warunki:

1) usługodawcą musi być podatnik mający siedzibę i miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium Polski, niezależnie od tego czy na terenie Wspólnoty, czy też poza jej terytorium; 2) usługobiorcą jest osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna mająca siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium Polski, zobowiązana do rozliczenia się z polskim fiskusem; 3) usługodawca nie rozliczył w Polsce podatku należnego z tytułu wykonanej usługi na rzecz usługobiorcy (z Polski), przy czym: 4) zawsze zobowiązanym do rozliczenia podatku z tytułu wykonanej usługi w/w usługodawcy jest usługobiorca w przypadkach określonych:

a) w art. 27 ust. 3 ustawy, czyli świadczenia usług niematerialnych wymienionych w art. 27 ust. 4, na rzecz usługobiorcy-podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy VAT, posiadającego siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium Polski oraz b) w przypadkach określonych a w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, przy których usługobiorcą jest podmiot zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art. 97, czyli w Polsce, który podał świadczącemu usługę swój numer identyfikacyjny VAT UE Polski.

Import usług nie jest czynnością opodatkowaną w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy o VAT.

Z importem usług wiąże się natomiast obowiązek rozliczenia podatku przez nabywcę usługi (usługobiorcę), u którego czynność należy dokumentować fakturą wewnętrzną, z wykazanym na niej podatkiem należnym z tego tytułu.

O powyższym stanowi art. 106 ust. 7 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług w myśl którego w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji innych dopłat o podobnym charakterze.

Podatek z tytułu importu usług podatnik, poprzez wpis faktury wewnętrznej, rejestruje w ewidencji sprzedaży w miesiącu zaistnienia obowiązku podatkowego. Podatek płacony przez importera (nabywcę usługi) jest dla niego jednocześnie podatkiem naliczonym do odliczenia, w terminie określonym w art. 86 ust. 10 pkt 2 i ust. 11 ustawy o VAT.

Operacje te winny mieć odzwierciedlenie w złożonej za dany miesiąc deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7, gdzie podatek należny z tytułu importu usług winien być ujęty w ramach wykazanej przez podatnika sprzedaży, a jednocześnie w ramach podatku naliczonego do odliczenia. W związku z powyższym biorąc pod uwagę powyżej cytowane unormowania prawne oraz przedstawiony stan faktyczny, o ile podatnik dokonuje importu usług wówczas wypełnia część C deklaracji VAT-7 Rozliczenie transakcji podlegających opodatkowaniu oraz podatku należnego poz. 32- i poz. 33 - oraz część D Rozliczenie podatku naliczonego poz. 43 i poz. 44.

Mając na uwadze powyższe stanowisko przedstawione przez podatnika w niniejszym wniosku - jest prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl