PI/005-342/04/CIP/04 - Adres na fakturach VAT

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 maja 2004 r. Izba Skarbowa w Gdańsku PI/005-342/04/CIP/04 Adres na fakturach VAT

Pytanie podatnika

Jaki adres powinien być umieszczany na fakturach VAT, czy zgodny z siedzibą spółki, czy też zgodny z adresem prowadzenia działalności? Zdaniem zapytującego adres na fakturach VAT winien być zgodny z adresem siedziby spółki.

Stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą oraz wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług pod adresem innym niż wskazany w KRS jako siedziba spółki. Spółka jest zarejestrowana w zakresie podatku od towarów i usług w Urzędzie Skarbowym właściwym dla miejsca, w którym podatnik wykonuje czynności opodatkowane podatkiem VAT.

Ocena prawna stanu faktycznego:

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Na podstawie delegacji ustawowej wynikającej z art. 106 ust. 8 cytowanej ustawy Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 27 kwietnia 2004 r. określił zasady zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasady wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Zgodnie z § 12 ust. 1 cytowanego rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

Przepis art. 3 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, iż właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 2-5.

Z przywołanego powyżej przepisu wynika, iż dla określenia właściwości miejscowej organu podatkowego istotne jest przede wszystkim miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniem tym podatkiem. Bowiem dopiero w przypadku gdy podatnik wykonuje czynności opodatkowane na terenie objętym właściwością kilku urzędów skarbowych właściwość organu podatkowego określa się z uwzględnieniem siedziby podatnika (w przypadku osoby fizycznej - adresu zamieszkania).

2. Jeżeli czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług są wykonywane na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych, właściwość miejscową ustala się dla:

- osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej - ze względu na adres siedziby;

- osób fizycznych - ze względu na miejsce zamieszkania.

Biorąc pod wagę powyższe stwierdzić należy, iż w treści faktur VAT zawarty winien być adres siedziby podatnika (dla osoby fizycznej adres zamieszkania), a nie adres prowadzenia działalności, których może być kilka.

Jednakże jeżeli tożsamość podmiotów uczestniczących w obrocie nie ulega wątpliwości, a adres siedziby i adres prowadzenia działalności został zgłoszony właściwemu organowi podatkowemu, umieszczanie na fakturach VAT adresu siedziby lub adresu prowadzenia działalności nie powinno być kwestionowane. Istotnym jest aby adres siedziby podatnika (adres miejsca zamieszkania w przypadku osoby fizycznej) był zgodny z danymi identyfikacyjnymi zawartymi w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT - R.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl