PI/005-1160/05/P/06 - Opodatkowanie dostawy odzieży na potrzeby członków załogi statku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 marca 2006 r. Izba Skarbowa w Gdańsku PI/005-1160/05/P/06 Opodatkowanie dostawy odzieży na potrzeby członków załogi statku.

DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku, działając na podstawie:

art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ze zm.),

w związku z rażącym naruszeniem prawa zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego nr XII-1/443-174/TZ-111/05/MC-G z dnia 08 sierpnia 2005 r. zawierające interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy spodni szytych dla załogi działu hotelowego statku szkoleniowego

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 17 maja 2005 r. uzupełnionym następnie pismem z dnia 29 lipca 2005 r. adresowanymi do Naczelnika Urzędu Skarbowego w G. Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, tzn. udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy Spółka może zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 0% dla dostawy spodni na potrzeby załogi hotelowej statku szkolnego?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż armator zlecił Spółce uszycie czterech par spodni z tkaniny czarny tropik dla członków działu hotelowego statku. W złożonym zamówieniu Zamawiający wskazał, iż jest armatorem statku uprawiającego żeglugę wielką (PKWiU 35.11.33-93.30) i zamówione towary są przeznaczone wyłącznie do użytku służbowego na statku i pozostaną wpisane do księgi inwentarza, jako stałe wyposażenie statku.

Przedstawiając własne stanowisko w przedmiotowej sprawie, Podatnik podziela pogląd Zamawiającego, iż z uwagi na sposób wykorzystania zamówionego towaru oraz wpisanie go do księgi inwentarza wyposażenia statku - dostawa spodni powinna być opodatkowana stawką podatku VAT 0% na podstawie art. 83 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Postanowieniem nr XII-1/443-174/TZ-111/05/MC-G z dnia 08 sierpnia 2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, iż stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2005 r. jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

W uzasadnieniu postanowienia wskazano, iż organ podatkowy podziela pogląd Podatnika, że dostawa spodni o symbolu PKWiU 18.22.24-46.00 dla załogi działu hotelowego statku używanego do żeglugi na pełnym morzu służy bezpośredniemu zaopatrzeniu statku, a zatem istnieje podstawa do zastosowania w przedmiotowej sprawie stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% zgodnie z przepisem art. 83 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku, po weryfikacji przedmiotowego postanowienia, stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. a) i b) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dostawa towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków używanych do żeglugi na pełnym morzu oraz przewożących pasażerów za opłatą lub używanych do celów gospodarczych, przemysłowych lub do połowów oraz używanych do ratownictwa lub do udzielania pomocy na morzu, lub do połowów przybrzeżnych, z wyłączeniem dostaw prowiantu na pokład statków do połowów przybrzeżnych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0%.

W myśl zapisu w art. 83 ust. 2 ww. ustawy opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.

Z przywołanego przepisu art. 83 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy wynika bezspornie, iż opodatkowaniu obniżoną do wysokości 0% stawką podatku VAT podlega wyłącznie dostawa towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statku.

Obniżona do wysokości 0% stawka podatku VAT jest odstępstwem od podstawowej stawki tego podatku wynoszącej 22% i jej stosowanie jest możliwe jedynie w przypadkach ściśle określonych cyt. ustawą o podatku od towarów i usług oraz w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie, zaś wszelka wykładnia rozszerzająca w jej stosowaniu - jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania - jest niedopuszczalna.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika bezspornie, iż Podatnik dokonuje dostawy odzieży (spodni) szytej na miarę dla członków załogi statku. Towar ten niewątpliwie nie służy bezpośrednio zaopatrzeniu statku, lecz stanowi odzież roboczą dla pracujących na nim osób. Powyższego faktu nie zmieni wpisanie zamówionej odzieży do księgi inwentarza statku. W związku z powyższym w ocenie Dyrektora tut. Izby Skarbowej dostawa odzieży (spodni) dla załogi statku nie podlega opodatkowaniu obniżoną stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0%, lecz stawką podatku VAT właściwą przy sprzedaży tego towaru.

Z podanych wyżej przyczyn Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku orzekł jak w sentencji decyzji.

Na niniejszą decyzję Strona może na podstawie art. 223 § 1 i 2 w związku z art. 221 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ze zm.) wnieść odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku w terminie 14 dni od jej doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl