PF-II-41171/INT/5/HA/06 - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych renty wypadkowej przyznanej przez organ ubezpieczeń w Niemczech.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 maja 2006 r. Izba Skarbowa w Opolu PF-II-41171/INT/5/HA/06 Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych renty wypadkowej przyznanej przez organ ubezpieczeń w Niemczech.

Pytanie podatnika

Dotyczący opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych renty wypadkowej przyznanej przez organ ubezpieczeń w Niemczech.

Na podstawie art. 14b § 5 oraz art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 8 kwietnia 2005 r. na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu z dnia 30 marca 2006 r. Nr PDII/415-3/KK/06 dotyczące interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych renty wypadkowej przyznanej przez organ ubezpieczeń w Niemczech - utrzymuje zaskarżone postanowienie w mocy.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 26 stycznia 2006 r. zwrócił się Pan do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż - w związku z doznanym wypadkiem przy pracy w Niemczech - decyzją z dnia 18 lipca 2002 r. wydaną przez ............... przyznano Panu od dnia 1 marca 2002 r. rentę na czas nieokreślony. Przedłożone wraz z wnioskiem dokumenty wskazują, iż otrzymuje Pan rentę z ustawowego ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków. Przedmiotowe świadczenie wypłaca Rolnicze Stowarzyszenie Zawodowe ............... za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - Biura Rent Zagranicznych w Warszawie w postaci czeków, realizowanych w opolskim banku.

W związku z powyższym zwrócił się Pan o wskazanie, czy od dochodu uzyskanego z renty zagranicznej winien zapłacić w Polsce podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zgodnie z przedstawionym przez Pana stanowiskiem dochód otrzymany z wyżej wymienionego tytułu podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Postanowieniem z dnia 30 marca 2006 r. Nr PDII/415-3/KK/06 Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu udzielił interpretacji przepisów prawa podatkowego, w której uznał, iż stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe. Stwierdził bowiem, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa tj. art. 18 ust. 1 umowy zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowana w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90) otrzymywane przez Panświadczenie podlega opodatkowaniu w Polsce na zasadzie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Kwestionując wydane rozstrzygnięcie pismem z dnia 8 kwietnia 2006 r. wniósł Pan zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu zarzucając, iż Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu wydając przedmiotowe postanowienie oparł się głównie na art. 18 ust. 1 umowy zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowana w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie w dniu 14 maja 2003 r., nie biorąc pod uwagę art. 18 ust. 2 wyżej wskazanej umowy, który - zdaniem Pana - w niniejszej sprawie winien mieć zastosowanie.

Rozpatrując zażalenie Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).Przy czym art. 4a przedmiotowej ustawy stanowi, iż powyższą zasadę należy stosować z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. W niniejszej sprawie będzie to powołana wyżej umowa, między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku podpisana w Berlinie w dniu 14 maja 2003 r. Stosownie do uregulowań tejże umowy zawartych art. 18 ust. 1, emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (w Polsce) z drugiego Umawiającego się Państwa (Republiki Federalnej Niemiec), podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym Państwie (w Polsce). W myśl ust. 6 wskazanego wyżej art. 18 umowy, określenie "renta" oznacza kwotę wypłacaną regularnie w ustalonych terminach, dożywotnio lub przez ściśle określony albo możliwy do określenia czas, w wyniku zobowiązania, które przewiduje takie płatności w zamian za spełnione świadczenie dające się wymierzyć w pieniądzu lub w równoważniku pieniężnym.

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż renta otrzymywana z Niemiec, wypłacana osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce - jak słusznie wskazał Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w zaskarżonym postanowieniu - podlega opodatkowaniu w Polsce.

Wysokość opodatkowania oraz zasady uiszczania podatku dochodowego od dochodu uzyskanego z przedmiotowej renty zostały uregulowane w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 tejże ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zwolnienia odnoszące się do rent zagranicznych uregulowane zostały w art. 21 ust. 1 pkt 74 oraz pkt 91 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którymi wolne od podatku dochodowego są:

- otrzymywane z zagranicy:

a) renty inwalidzkie z tytułu inwalidztwa wojennego,

b) kwoty zaopatrzenia przyznane ofiarom wojny oraz członkom ich rodzin,

c) renty wypadkowe osób, których inwalidztwo powstało w związku z przymusowym pobytem na robotach w III Rzeszy Niemieckiej w latach 1939-1945,

- pod warunkiem przedstawienia płatnikowi dokumentu instytucji zagranicznej stwierdzającego charakter przyznanego świadczenia, oraz

- wypłacone, za pośrednictwem płatnika, przy emeryturach i rentach zagranicznych podwyżki (zwiększenia) mające charakter dodatków rodzinnych, pod warunkiem przedstawienia płatnikowi dokumentu stwierdzającego wysokość podwyżki.

Przyznana renta wypadkowa na podstawie przepisów prawa niemieckiego, nie mieści się w katalogu zwolnień przedmiotowych określonych w powołanych wyżej przepisach art. 21 ust. 1 pkt 74 oraz pkt 91 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem zgodnie z powołanym wyżej art. 9 ust. 1 przedmiotowej ustawy uzyskany przez Pana dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W myśl przepisu art. 35 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy - od wypłacanych przez nie emerytur i rent. Stosownie do przepisu ust. 3a wskazanego wyżej art. 35 przedmiotowej ustawy podatnik przy odbiorze emerytury lub renty, o której mowa w ust. 3, może wpłacić płatnikowi ustaloną zaliczkę w złotych. Wypłatę tę uznaje się za zaliczkę potrąconą przez płatnika. Zgodnie natomiast z art. 39 ust. 1 przedmiotowej ustawy, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-11). Po zakończeniu roku podatkowego obowiązany Pan będzie - zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru (PIT-36), o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Odnosząc się do zawartego w zażaleniu twierdzenia, iż w przedmiotowej sprawie winien mieć zastosowanie art. 18 ust. 2 umowy zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowana w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r., tut. organ stwierdza co następuje. Zgodnie z art. 18 ust. 2 przedmiotowej umowy, bez względu na postanowienia ustępu 1 niniejszego artykułu płatności otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie (Polsce) z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych drugiego Umawiającego się Państwa (Niemiec), podlegają opodatkowaniu tylko w tym drugim Państwie (Niemczech). Z powołanego wyżej przepisu wynika, iż ma on zastosowanie wyłącznie do płatności otrzymywanych z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych. Jak już wyżej nadmieniono złożone wraz z wnioskiem dokumenty wskazują, iż przedmiotowa renta została Panu przyznana przez Rolnicze Stowarzyszenie Zawodowe Nadrenia Północna - Westfalia, Stowarzyszenie prawa publicznego. Brak jest natomiast dowodów potwierdzających, iż przedmiotowe świadczenie wypłacane jest z obowiązkowego sytemu ubezpieczeń socjalnych w Niemczech. Z tychże powodów zawarty w zażaleniu zarzut nie może zostać uwzględniony.

W opisanym stanie faktycznym i prawnym sprawy, należy stwierdzić, iż prawidłowe jest zaskarżone postanowienie organu podatkowego pierwszej instancji, stąd orzeczono jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna.

Na decyzję przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem tut. organu w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl