PF-II/41171-0016/07/GK - Przychód z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - zwolnienie z PIT w związku z wydatkowaniem na spłatę kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Opolu PF-II/41171-0016/07/GK Przychód z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - zwolnienie z PIT w związku z wydatkowaniem na spłatę kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe.

DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu działając na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz w związku z art. 4 ust. 2 i art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 24 lipca 2007 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu z dnia 11 lipca 2007 r. Nr PD-415-33/07/BL dotyczące interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwestii zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu z odpłatnego zbycia w 2007 r. prawa majątkowego nabytego w 2006 r. w przypadku jego przeznaczenia na spłatę kredytu zaciągniętego na częściowe refinansowanie robót budowlanych domu jednorodzinnego oraz spłatę innego kredytu zaciągniętego na zakup i remont budynku mieszkalnego - utrzymuje w mocy zaskarżone postanowienie.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lipca 2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu wpłynął Pani wniosek z dnia 29 czerwca 2007 r. o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w marcu 2007 r. sprzedała Pani wraz z małżonkiem spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, którego nabycie nastąpiło we wrześniu 2006 r. W ustawowym terminie złożono oświadczenie o zamiarze wydatkowania w całości przychodu uzyskanego ze sprzedaży wskazanego wyżej prawa majątkowego na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a i lit. e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uprawniające do zastosowania przedmiotowego zwolnienia. Zgodnie z przedstawionym przez Panią stanowiskiem przychód uzyskany ze sprzedaży prawa majątkowego winien podlegać wskazanemu zwolnieniu, gdyż zostałby przeznaczony na spłatę kredytu hipotecznego, zaciągniętego w dniu 20 sierpnia 2001 r. w Banku A., udzielonego na częściowe refinansowanie robót budowlanych związanych z remontem domu jednorodzinnego oraz spłatę kredytu udzielonego w dniu 14 marca 2000 r. przez Bank B. Wskazano równocześnie, że kredyt zaciągnięty przez Panią i małżonka w dniu 14 marca 2000 r. w Banku B. był przeznaczony na spłatę innego kredytu zaciągniętego w dniu 21 kwietnia 1999 r. w Banku C. na sfinansowanie zakupu oraz remont budynku mieszkalnego położonego w ... przy ul. .... Zatem - zdaniem Pani - spłata zaciągniętego w Banku A. kredytu wraz z odsetkami, jak i spłata poprzednich kredytów wraz z odsetkami, spełnia cel określony w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, również w odniesieniu do kwot wpłacanych z tego tytułu przed uzyskaniem przychodu ze sprzedaży, gdyż w sytuacji, gdy cyt. "ustawodawca pozwala zakwalifikować kredyty zaciągnięte wcześniej (przed sprzedażą praw) to i spłaty dokonane wcześniej spełnią cel mieszkaniowy".

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu postanowieniem z dnia 11 lipca 2007 r. nr PD-415-33/07/BL udzielił interpretacji przepisów prawa podatkowego, w której uznał, iż stanowisko przedstawione przez Panią we wniosku jest nieprawidłowe.

Kwestionując wydane rozstrzygnięcie, wniesiono zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu zarzucając zaskarżonemu postanowieniu naruszenie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poprzez błędną jego interpretację w zakresie celu na jaki podatnik zamierza wydatkować środki ze sprzedaży własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Zdaniem Pani, spłata kredytu hipotecznego zaciągniętego w Banku A. w dniu 20 sierpnia 2001 r. spełnia cel mieszkaniowy określony w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, "gdyż przeznaczona byłaby na spłatę kredytu a także odsetek od kredytu zaciągniętego na cele, o których mowa w lit. a w banku mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu oraz odsetek od kredytu zaciągniętego przed dniem uzyskania tych przychodów". Wyjaśnia, że celem, o którym wyżej mowa, jest nabycie i remont budynku mieszkalnego, natomiast "kolejne umowy kredytowe i wynikające z nich cele uzyskania kredytu oraz ciągłość, nie niweczą pierwotnego celu na jaki zostały wzięte kolejne kredyty".

Rozpatrując zażalenie Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w tej ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. W myśl przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1999 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2006 r. - źródłem przychodów jest odpłatne zbycie: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości; spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej; prawa wieczystego użytkowania gruntów - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Stosownie do art. 28 ust. 2 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym, podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Przy czym zgodnie z ust. 2a powołanego artykułu, zasada, o której mowa w ust. 2 zdanie drugie, nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a i lit. e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a,:

lit. a) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

-

na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

-

na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

-

na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

-

na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

lit. e) w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Z literalnego brzmienia powołanego wyżej artykułu wynika, że zawarte w tym przepisie wyliczenie tzw. wydatków mieszkaniowych, których realizacja powoduje zwolnienie z opodatkowania kwot uzyskanego z tytułu sprzedaży nieruchomości przychodu, ma charakter (wyczerpujący) enumeratywny, a nie przykładowy. Nadto, należy mieć na względzie wypracowany przez orzecznictwo sądów administracyjnych i utrwalony pogląd, iż przepisy dotyczące wszelkiego rodzaju ulg i zwolnień powinny być interpretowane ściśle, z wyłączeniem wykładni rozszerzającej. Z dyspozycji wskazanego przepisu jednoznacznie wynika, że aby przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) były zwolnione od podatku dochodowego, winny być przeznaczone na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych podatnika określonych w tym przepisie, tj. art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy. Ponadto - jak słusznie wskazał Urząd - aby wydatek na cele mieszkaniowe mógł być uznany za spełniający warunek do zwolnienia, winien być poniesiony najwcześniej w dacie uzyskania przychodu, i najpóźniej w terminie dwóch lat licząc od daty sprzedaży.

Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika - jak już wyżej wskazano - że przychód uzyskany ze sprzedaży prawa majątkowego zamierza Pani przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego, zaciągniętego w dniu 20 sierpnia 2001 r. w Banku A., udzielonego na częściowe refinansowanie robót budowlanych związanych z remontem domu jednorodzinnego oraz spłatę kredytu udzielonego przez Bank B. przeznaczonego na spłatę pierwotnego kredytu udzielonego przez Bank C. na zakup i remont domu jednorodzinnego położonego w ... przy ul. ...., co spowodowałoby - zdaniem Pani - zwolnienie z opodatkowania uzyskanego przychodu.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a i e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tut. organ stwierdza, iż w sytuacji, gdy wydatki na cele mieszkaniowe powodujące zwolnienie z opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży nieruchomości zostały wyliczone w sposób wyczerpujący, to brak podstaw prawnych, aby do tego ściśle określonego katalogu zwolnień przedmiotowych zaliczyć wydatki związane ze spłatą kredytu na częściowe refinansowanie robót budowlanych związanych z remontem domu jednorodzinnego (a więc dotyczące zwrotu -refinansowanie wydatków już sfinansowanych) oraz spłatę innego kredytu zaciągniętego na zakup i remont tego domu.

Zawarte w zażaleniu stanowisko, iż spłata zaciągniętego w Banku A. kredytu hipotecznego wraz z odsetkami od tego kredytu, spełnia cel mieszkaniowy, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy, gdyż celem tym jest nabycie i remont budynku mieszkalnego, natomiast kolejne umowy kredytowe i wynikające z nich cele uzyskania kredytu są z tym celem bezpośrednio związane, zdaniem tut. organu - nie znajduje potwierdzenia w obowiązujących przepisach prawa podatkowego. Przepisy te zwalniają bowiem z opodatkowania przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości przeznaczony na spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie i remont budynku mieszkalnego, jednak wśród określonych zwolnień podatkowych nie wymieniono - jak już wyżej wskazano - wydatków poniesionych na spłatę kredytu udzielonego na spłatę innego kredytu, zaciągniętego na cele mieszkaniowe bądź na refinansowanie wydatków.

Z powyższych powodów zawarte w zażaleniu argumenty należy uznać za błędne i nie zasługujące na uwzględnienie.

W opisanym stanie faktycznym i prawnym sprawy należy stwierdzić, iż prawidłowe jest zaskarżone postanowienie organu podatkowego pierwszej instancji, stąd orzeczono jak w sentencji. Decyzja niniejsza jest ostateczna. Na decyzję - na podstawie art. 53 § 1 oraz art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.) - przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, za pośrednictwem tutejszych organów terminie 30 dni od dnia jej doręczenia. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl