PF-I/4180-0004/07/NK - Jak opodatkować przychody ze sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego, prowadząc równocześnie działalność gospodarczą w zakresie handlu warzywami i owocami?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 kwietnia 2007 r. Izba Skarbowa w Opolu PF-I/4180-0004/07/NK Jak opodatkować przychody ze sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego, prowadząc równocześnie działalność gospodarczą w zakresie handlu warzywami i owocami?

DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z dnia 30 sierpnia 2006 r. Nr PDIII/415-3/2006 w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego, prowadząc równocześnie działalność gospodarczą w zakresie handlu warzywami i owocami, gdyż zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2006 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wpłynął Pana pisemny wniosek o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek został następnie uzupełniony pismem z dnia 21 sierpnia 2006 r.

Z przedstawionego w ww. pismach stanu faktycznego wynika, iż od 1 sierpnia 2006 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie handlu warzywami i owocami, zakupionymi uprzednio od kontrahentów. Ponadto jest Pan właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 17,50 ha oraz dzierżawi Pan 2,50 ha, na których prowadzona jest uprawa zbóż, roślin okopowych i warzyw gruntowych. W prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie handlu warzywami i owocami zamierza Pan również, jako rolnik zajmujący się w swoim gospodarstwie m.in. uprawą warzyw gruntowych, dokonać ich sprzedaży nie odprowadzając od dochodu (przychodu) z tego tytułu podatku dochodowego.

jedynie przychody ze sprzedaży towarów zakupionych uprzednio od kontrahentów, natomiast do przychodów uzyskanych z działalności rolniczej nie mają zastosowania przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu w postanowieniu z dnia 30 sierpnia 2006 r. Nr PDIII/415-3/2006 w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego, prowadząc równocześnie działalność gospodarczą w zakresie handlu warzywami i owocami - nie zgodził się z Pana stanowiskiem, stwierdzając, iż w ramach prowadzonej działalności w zakresie handlu (sprzedaż produktów zakupionych od kontrahentów), sprzedaż wyprodukowanych we własnym gospodarstwie rolnym warzyw i owoców nie jest zwolniona od podatku dochodowego. Tamtejszy organ uznał, iż sprzedaż produktów roślinnych z własnej uprawy, a także uprzednio zakupionych, powinna być opodatkowana w ramach prowadzonej działalności - zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych według stawki 3%.

Dokonując weryfikacji ww. postanowienia organu podatkowego I instancji Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdził, iż zostało ono wydane z rażącym naruszeniem przepisów art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Zgodnie z definicją stworzoną na potrzeby tej ustawy, działalnością rolniczą jest m.in. wytwarzanie produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw, w tym również produkcja warzywnicza (gruntowa, szklarniowa, pod folią) i sadownicza.

Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym działalnością rolniczą jest działalność polegająca m.in. na wytwarzaniu produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza, gruntowa szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynosi co najmniej miesiąc w przypadku roślin.

W celu określenia, czy działalność należy zaliczyć do działalności rolniczej zwolnionej od opodatkowania, czy też do działalności handlowej podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ustalono minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin w trakcie ich biologicznego wzrostu, co pozwala na uznanie danej działalności za rolniczą. Przetrzymywanie zatem przez nabywcę przez okres co najmniej: 1 miesiąca od dnia nabycia roślin, 16 dni w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek, 6 tygodni w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego, 2 miesięcy w przypadku pozostałych zwierząt, pozwala na uznanie danej działalności za działalność rolniczą, a zatem zwolnioną od podatku dochodowego. Okresy te liczone są od dnia nabycia do dnia sprzedaży produktu rolniczego. Ustalenie ww. minimalnych okresów pozwala na wyeliminowanie ewentualnych wątpliwości, czy mamy do czynienia z działalnością rolniczą (działami specjalnymi produkcji rolnej), czy pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Zatem uznając, na podstawie treści zapytania, że w przypadku produktów pochodzących z własnych upraw spełnione zostały powyższe warunki i że uzyskuje Pan przychody z działalności rolniczej można stwierdzić, że do tych przychodów nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z dniem 1 sierpnia 2006 r. zgłosił Pan rozpoczęcie uzyskiwania przychodów z tytułu usług handlu warzywami i owocami, deklarując zaprowadzenie ewidencji przychodów i tym samym opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W zapytaniu wskazuje Pan, iż przedmiotem sprzedaży będą, oprócz produktów z własnych upraw, towary zakupione od innych któremu zostało powierzone prowadzenie ewidencji.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 litera b ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2000 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności usługowej w zakresie handlu, wynosi 3,0% przychodów.

Za działalność usługową w zakresie handlu, zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy uważa się - sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników. Towarem handlowym są towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odprzedaży, w stanie nieprzetworzonym, udokumentowane dowodem zakupu tj.- otrzymaną fakturą, rachunkiem, paragonem, dowodem wewnętrznym z opisem otrzymanego towaru.

Podatnicy oraz spółki, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, są obowiązani posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów, (...).

Dowody zakupu zgodnie z treścią ust. 4 tegoż artykułu należy przechowywać w miejscu wykonywania działalności lub, jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki, w miejscu wskazanym przez podatnika lub podatników - jako ich siedziba, albo w biurze rachunkowym,

Reasumując należy stwierdzić, że jako osoba fizyczna uzyskująca przychody z prowadzenia działalności rolniczej w zakresie sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego i jednocześnie uzyskująca przychody z działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie usług handlowych warzywami i owocami nabytymi od kontrahentów, korzysta Pan ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od przychodów uzyskanych z działalności rolniczej (tzn.: ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych z własnej uprawy lub hodowli nie stanowiących działów specjalnych produkcji rolnej), natomiast pozostały przychód, tj. uzyskany ze świadczenia usług handlowych podlega opodatkowaniu wg stawki 3,0%.

W tej sytuacji skoro stanowisko organu podatkowego I instancji, wyrażone we wskazanym w sentencji postanowieniu z dnia 30 sierpnia 2006 r. rażąco narusza wyżej powołane przepisy prawa materialnego, stosownie do art. 14b § 5 pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa winno zostać zmienione z urzędu. Wskazać przy tym należy, iż rażące naruszenie prawa następuje wtedy, gdy treść rozstrzygnięcia pozostaje w wyraźnej i oczywistej sprzeczności z treścią przepisu prawa i gdy charakter takiego naruszenia powoduje, że owo rozstrzygnięcie nie może zostać w obrocie prawnym jako akt wydany przez organ praworządnego Państwa.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Na decyzję przysługuje - stosownie do art. 221 ustawy - Ordynacja podatkowa - prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, ul. Ozimska 19, 45-057 Opole, w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji.

W myśl art. 222 ww. ustawy, odwołanie winno zawierać zarzuty przeciwko decyzji oraz określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem wniesionego odwołania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl