PF/415-65 S.S./II/07 - Z jakim dniem powstanie przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 maja 2007 r. Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku PF/415-65 S.S./II/07 Z jakim dniem powstanie przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie daty uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik jest wspólnikiem spółki jawnej, która prowadzi działalność agencyjną, na podstawie Umowy Agencyjnej. W ramach zawartej umowy spółka zajmuje się zarządzaniem siecią sklepów, w skład której wchodzą sklepy własne i handlowcy zatrudnieni przez spółkę oraz sklepy i handlowcy Subagentów - z którymi spółka podpisała Umowy Subagencyjne.

W ramach współpracy spółka jest zobowiązana do wykonywania świadczeń określonych w Umowie Agencyjnej polegających m.in. na:

1.

zawieraniu umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych,

2.

oferowaniu do sprzedaży usług i towarów handlowych,

3.

przyjmowaniu świadczeń pieniężnych związanych ze sprzedażą towarów handlowych oraz usług świadczonych przez firmę, z którą jest zawarta umowa agencyjna,

4.

świadczeniu obsługi serwisowej towaru handlowego sprzedawanego w ramach oferty firmy, z którą zawarta jest umowa agencyjna

Za świadczone usługi spółka otrzymuje wynagrodzenie (prowizje), którego składniki i zasady rozliczeń określone są w umowie oraz załączniku do aneksu do umowy agencyjnej. Zgodnie z umową agencyjną rozliczenie pomiędzy firmą zlecającą, a spółką z tytułu świadczenia usług agencyjnych jest dokonywane za okresy miesięczne, a formalny odbiór usług za dany miesiąc następuje po zakończeniu procedury weryfikacyjno - odbiorczej. Procedura weryfikacyjno - odbiorcza usług agencyjnych polega na:

1.

analizie przez firmę zlecającą dostarczonych przez Agenta dokumentów i porównanie ich z danymi figurującymi w dokumentacji, w celu ustalenia rzeczywistego zakresu zrealizowanej usługi agencyjnej,

2.

sprawdzeniu przekazania przez Agenta na rachunek bankowy firmy zlecającej wszystkich opłat pobranych od Klientów, Abonentów i użytkowników usługi - telefonu na kartę w tym pobranych wpłat za rachunki telefoniczne,

3.

sporządzeniu przez firmę zlecającą zestawienia prowizyjnego i przekazaniu go Agentowi do 19 dnia miesiąca następnego po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie prowizji.

Zgodnie z umową agencyjną spółka otrzymuje od firmy zlecającej trzy zaliczki w miesiącu rozliczeniowym co dla potrzeb podatku VAT dokumentuje fakturą VAT w dacie wpływu gotówki na konto bankowe. Natomiast dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych do 20 dnia następnego miesiąca po otrzymaniu zestawienia prowizyjnego spółka wystawia fakturę VAT rozliczającą zafakturowane zaliczki. Spółka prowadzi księgi rachunkowe i sporządza sprawozdanie finansowe podlegające obowiązkowemu badaniu przez uprawnionych biegłych rewidentów.

Zdaniem podatnika, przychody zafakturowane w roku następnym, a dotyczące usług wykonanych w r. poprzednim, a rozliczonych zestawieniami prowizyjnymi otrzymanymi w następnym r. podatkowym od firmy zlecającej powinny zostać zaliczone do przychodów roku poprzedniego.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1c cytowanej wyżej ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e-1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

1.

wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub

2.

wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

3.

otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach

W myśl art. 14 ust. 1f cytowanej wyżej ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., jeżeli podatnik:

1.

jest podatnikiem podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku oraz

2.

prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, oraz

3.

ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury, zgodnie z odrębnymi przepisami

*

za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach, za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym faktura powinna być wystawiona; w przypadku gdy zdarzenia, o których mowa w ust. 1c, nastąpiły w grudniu danego roku podatkowego, a faktury dotyczące tych zdarzeń, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wystawione w roku następnym, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień roku podatkowego, w którym miały miejsce te zdarzenia.

Na podstawie przepisów art. 14 ust. 1g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., w przypadku rozliczeń z tytułu:

1.

dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego,

2.

świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych, z wyjątkiem usług opłacanych za pomocą żetonów (monet) lub kart, w tym telefonicznych,

3.

usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów,

*

za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Wobec powyższego, w odniesieniu do wykonywanych przez Pana w 2006 r. usług agencyjnych, należało stosować zasadę określoną w art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., tj. za datę powstania przychodu wynikającego z faktury wystawionej w miesiącu następnym, po miesiącu, w którym wykonano usługi agencyjne należało przyjąć ostatni dzień miesiąca, w którym te usługi wykonano.

Z dniem 1 stycznia 2007 r. art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 z późn. zm.) uległ nowelizacji, dokonanej ustawą z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 217, poz. 1588).

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 14 ust. 1c cytowanej wyżej ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Z powyższego przepisu wynika, iż w celu ustalenia daty powstania przychodów należnych w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy doszło do zaistnienia okoliczności wskazanych w zdaniu wstępnym ust. 1c. Jeżeli więc dojdzie do wydania rzeczy lub wykonania usługi, bez wystawienia faktury albo uregulowania należności, wówczas należy uznać, iż decydujące będzie wydanie towarów lub wykonanie usługi i to w tym dniu powinien zostać wykazany przychód należny z tego tytułu. Natomiast wykazanie przychodów należnych w innej dacie niż wydanie towarów lub wykonanie usługi, a więc w dniu wystawienia faktury (uregulowania należności) będzie możliwe, gdy wystawienie faktury będzie miało miejsce przed wydaniem towarów lub wykonaniem usługi. Wystawienie bowiem faktury przed wydaniem towarów oznaczać będzie, iż przychód musi zostać wykazany w dacie wystawienia faktury, zgodnie z zasadą, że przychód ten nie może powstać później niż dzień wystawienia faktury.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, obowiązujący stan prawny oraz fakt, iż zgodnie z umową agencyjną rozliczenie pomiędzy firmą zlecającą, a spółką z tytułu świadczenia usług agencyjnych jest dokonywane za okresy miesięczne należy stwierdzić, iż pomimo, że formalny odbiór usług agencyjnych przez firmę Polkomtel za dany miesiąc następuje w miesiącu następnym tj. po zakończeniu procedury weryfikacyjno - odbiorczej i po otrzymaniu zestawienia prowizyjnego, to usługi agencyjne świadczone przez Pańską firmę faktycznie wykonane są w danym miesiącu. Zatem, w takim przypadku zastosowanie znajdzie przepis art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujący od dnia 1 stycznia 2007 r., co oznacza, że za datę powstania przychodu należy przyjąć dzień, w którym wykonano usługi.

Biorąc pod uwagę powyższe uznano stanowisko przedstawione przez stronę za prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl