PF/415-15/06 - Wartość samochodu wnoszonego w postaci aportu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 grudnia 2006 r. Urząd Skarbowy w Sandomierzu PF/415-15/06 Wartość samochodu wnoszonego w postaci aportu.

"(...) W przedstawionym stanie faktycznym wspólnicy Spółki, jako osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, dokonali zakupu powypadkowego, używanego samochodu osobowego, a następnie przeprowadzili niezbędne naprawy i remonty w celu doprowadzenia pojazdu do stanu używalności. Po decyzji o przeznaczeniu pojazdu do wykorzystania w prowadzonej w Spółce działalności gospodarczej, wniesieniu aportem do Spółki i uznaniu za środek trwały, konieczne stało się ustalenie jego wartości początkowej.

Prawidłowe ustalenie wartości początkowej środka trwałego jest podstawą do tego, by naliczane od niej odpisy amortyzacyjne stanowiły koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Biorąc pod uwagę treść wyżej cytowanego przepisu wartość początkową wniesionego aportem do Spółki samochodu osobowego wspólnicy Spółki winni ustalić samodzielnie na dzień wniesienia wkładu, w wartości nie wyższej od wartości rynkowej. W omawianej sytuacji wycena wspólników Spółki winna opierać się na poniesionych kosztach związanych z nabyciem samochodu oraz doprowadzeniem go do stanu używalności (nakłady poniesione na naprawy i remonty), pod warunkiem, że tak ustalona wartość początkowa nie będzie przewyższać wartości rynkowej.

Aby stwierdzić, że ustalona przez wspólników Spółki wartość początkowa nie przewyższa wartości rynkowej, można posiłkować się aktualnym katalogiem wartości rynkowej pojazdów osobowych (...) lub wyceną dokonaną przez rzeczoznawcę. Wycena dokonana przez rzeczoznawcę nie może stanowić jednak wartości początkowej środka trwałego wniesionego aportem do Spółki. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych tylko w jednym przypadku - określonym w art. 22g ust. 9, pozwala ustalić wartość początkową środka trwałego w wysokości określonej przez biegłego. Ma to miejsce w sytuacji, gdy nie można ustalić kosztu wytworzenia zgodnie z zasadami określonymi w art. 22g ust. 4 ustawy. Z sytuacją taką można mieć do czynienia, gdy prowadzący działalność gospodarczą dokonuje montażu (złożenia) pojazdu z części składowych. Jednak taka okoliczność w przypadku Spółki nie wystąpiła.

Od ustalonej przez wspólników Spółki wartości początkowej pojazdu, wniesionego aportem i wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, Spółka może indywidualnie ustalić stawkę amortyzacyjną dla przedmiotowego pojazdu. Zgodnie z przepisem art. 22j ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22i, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż 30 miesięcy - dla środków transportu, w tym samochodów osobowych (...). Zgodnie zaś z art. 22j ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, środki trwałe, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, uznaje się za używane - jeżeli podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 6 miesięcy.

W związku z powyższym stanowisko Spółki dotyczące wprowadzenia aportem przez wspólników Spółki do ewidencji składników majątkowych firmy samochodu osobowego wg ceny rynkowej i jego amortyzowania jako używanego środka trwałego od wartości rynkowej jest nieprawidłowe (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2007/4/50