PF-4/415/52/05 - Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 kwietnia 2005 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie PF-4/415/52/05 Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu na wniosek Podatnika z dnia 23 lutego 2005 r. (data wpł. do Urzędu 28 lutego 2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego udziela pisemnej interpretacji w następującej sprawie:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna na własne imię i nazwisko oraz wspólnie z małżonką na imię obojga małżonków. Przychód z działalności prowadzonej samodzielnie w 2004 r. przekroczył kwotę 800.000 EURO, w związku z tym faktem Podatnik z dniem 1 stycznia 2005 r. zaprowadził księgi rachunkowe.

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych obejmuje również działalność prowadzoną na imię obojga małżonków. Zdaniem Podatnika księgi rachunkowe należy prowadzić tylko dla działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie w ramach której przychód w 2004 r. przekroczył kwotę 800.000 EURO, natomiast w przypadku działalności prowadzonej na imię obojga małżonków prowadzona będzie nadal podatkowa księga przychodów i rozchodów.

Organ podatkowy stwierdza, że zgadza się ze stanowiskiem podatnika, jednak tylko w sytuacji kiedy między małżonkami zostanie zawarta umowa spółki cywilnej.

Zgodnie z treścią art. 24a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

W myśl art. 24a ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w EURO w przepisach o rachunkowości.

Przepis art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. ustawy o rachunkowości (Dz. U. 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) stanowi, że osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000 EURO, zobowiązane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych i stosowania przepisów powyższej ustawy.

Ponadto w oparciu o przepis art. 24a ust. 6 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym wyrażone w EURO wielkości, o których mowa w ust. 4 i 5, przelicza się na walutę polską według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu 30 września roku poprzedzającego rok podatkowy.

Istotnym dla omawianej sytuacji jest zdefiniowanie w świetle obowiązujących przepisów pojęcia przedsiębiorcy. Zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807), przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Podobny zapis zawiera również ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny w art. 431, który stanowi, że "przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna (...)"

Z przytoczonych powyżej unormowań prawnych wynika, iż ustawodawca wyodrębnia jednostki będące osobami fizycznymi, od takich samych osób prowadzących działalność gospodarczą w formie jednostki organizacyjnej niebędącej osobą prawną, którą bez wątpienia pozostaje działalność gospodarcza prowadzona na imię obojga małżonków w oparciu o umowę spółki cywilnej.

Mając na względzie powyższe należy stwierdzić, że firmy prowadzone przez Podatnika indywidualnie i na imię obojga małżonków to dwa odrębne podmioty, dlatego też obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy tylko działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie w ramach której przychód netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniósł co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000 EURO.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Niniejsza interpretacja wiąże właściwe organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia oraz zmiany stanu prawnego stanowiącego podstawę jej wydania.

Organ podatkowy informuje, iż zgodnie z przepisem art. 14b § 1 wyżej wymienionej ustawy niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 ww. ustawy, służy prawo wniesienia zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia, za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego. Opłata skarbowa od wniesionego zażalenia wynosi 5zł.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl