PE-OP-GWA-3110-248-5-10 - Opłata skarbowa od pełnomocnictwa udzielonego pracownikom do składania i podpisywania zeznań podatkowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 sierpnia 2010 r. Urząd Miasta w Warszawie PE-OP-GWA-3110-248-5-10 Opłata skarbowa od pełnomocnictwa udzielonego pracownikom do składania i podpisywania zeznań podatkowych.

Na podstawie art. 14j § 1 w związku z art. 14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, późn. zm.), Prezydent m. st. Warszawy, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12 maja 2010 r. (wpływ do organu podatkowego w dniu 20 maja 2010 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opłaty skarbowej, stwierdza, że stanowisko wyrażone w ww. wniosku jest w części nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 12 maja 2010 r., który wpłynął do organu podatkowego w dniu 20 maja 2010 r. Spółka zwróciła się o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opłaty skarbowej. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka - z uwagi na charakter prowadzonej działalności gospodarczej - jest zobligowana między innymi do brania udziału w czynnościach sprawdzających (co skutkuje koniecznością odbioru wezwań, protokołów z takich czynności), pobierania z organów podatkowych różnego rodzaju zaświadczeń, decyzji, postanowień lub innych dokumentów. W wyniku powyższego, Zarząd Spółki, celem usprawnienia pracy oraz przebiegu kontaktów z organami podatkowymi, bezterminowo upoważnił wyznaczonych pracowników Spółki do odbioru w imieniu Spółki, określonej kategorii dokumentów, kierowanych do Spółki. Analogicznie Zarząd Spółki upoważnił wyznaczonych pracowników do podpisywania - w imieniu Zarządu - wybranych deklaracji i zeznań podatkowych Spółki. Od ww. pełnomocnictw Spółka uiściła opłatę skarbową. Zdaniem Spółki, opłata skarbowa do pełnomocnictw do odbioru dokumentów oraz do podpisywania określonych zeznań i deklaracji podatkowych, jest nienależna.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635 z późn. zm.), opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii-w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym. Jednocześnie w myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o opłacie skarbowej, obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz od jego odpisu, wypisu lub kopii - z chwilą złożenia dokumentu w organie administracji publicznej, sądzie lub podmiocie, o którym mowa w w art. 1 ust. 1 ustawy.

Ustawodawca w części 4 załącznika do ww. ustawy o opłacie skarbowej - "Wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawki tej opłaty oraz zwolnienia" - ustanowił wyjątki od obowiązku zapłaty opłaty skarbowej od złożenia pełnomocnictwa. I tak, w kolumnie 4 wskazane jest, że wolne od opłaty skarbowej jest m.in. złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa upoważniającego do odbioru dokumentów. Biorąc pod uwagę powyższe, zwolnione od opłaty skarbowej jest złożenie dokumentu pełnomocnictwa do odbioru zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach, jeżeli złożony dokument pełnomocnictwa spełnia wskazane wyżej cechy.

Odnośnie pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji i zeznań podatkowych, to zauważyć należy, iż zgodnie z załącznikiem (część IV, kolumna 4 - Zwolnienia) do ustawy o opłacie skarbowej, wolne od opłaty skarbowej jest jedynie złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa, jeżeli złożone pełnomocnictwo dotyczy podpisywania deklaracji podatkowych składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Z treści wniosku nie wynika, w jakiej formie składane są przez Spółkę deklaracje i zeznania podatkowe (za pomocą środków komunikacji elektronicznej, czy też w formie "papierowej").

Zatem:

a)

w przypadku deklaracji składanych w za pomocą środków komunikacji elektronicznej złożenie dokumentu pełnomocnictwa do podpisywania takich deklaracji - jest zwolnione od opłaty skarbowej;

b)

w przypadku deklaracji składanych w innej niż określone w punkcie a formie - opłata skarbowa jest należna.

POUCZENIE

Zgodnie z art. 14c § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Strona ma prawo wniesienia skargi do sądu administracyjnego. Zgodnie z art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.), jeśli ustawa nie przewiduje środków zaskarżenia w sprawie będącej przedmiotem skargi, skargę na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie można wnieść po uprzednim wezwaniu na piśmie właściwego organu - w terminie czternastu dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu aktu lub podjęciu innej czynności - do usunięcia naruszenia prawa. W myśl art. 53 § 2 ww. ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia wezwania o usunięcie naruszenia prawa.

Opublikowano: bip.warszawa.pl