PDPII/415-9/06/26462 - Składka OC opłacona na rzecz członka zarządu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 kwietnia 2006 r. Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej PDPII/415-9/06/26462 Składka OC opłacona na rzecz członka zarządu.

"(...) Wnioskodawca zawarł z Towarzystwem Ubezpieczeń S.A. umowę ubezpieczenia szkód powstałych w następstwie roszczeń z tytułu odpowiedzialności członków organów spółki kapitałowej. Umowa jest bezimienna i dotyczy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu spółki i prokurentów (...). Składka opłacana jest z góry za cały rok. Skład zarządu nie jest stabilny, jest duża rotacja członków zarządu spółki i prokurentów zatem trudno byłoby podzielić składkę i doliczyć ją do dochodu poszczególnych osób. Wyszczególnione wyżej osoby wykonują swoje obowiązki w oparciu o zawartą ze spółką umowę o pracę.

(...) Zdaniem wnioskodawcy w przypadku dużych zmian kadrowych wśród członków zarządu oraz prokurentów składka ubezpieczeniowa z tytułu odpowiedzialności cywilnej jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych z uwagi na brak możliwości przypisania konkretnych kwot składki do indywidualnych przychodów tych osób.

(...) W myśl art. 12 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń (...).

Z powyższego wynika, że przychodem członka zarządu oraz prokurenta - wykonujących swoje czynności na podstawie umowy o pracę - jest nie tylko otrzymane wynagrodzenie, ale również inne formy przysporzeń majątkowych. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia nieodpłatnych świadczeń. Termin "świadczenie" pojawia się na gruncie ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.) i zgodnie z art. 353 oznacza przedmiot stosunku zobowiązaniowego, który wyraża się obowiązkiem określonego zachowania się przez podmiot zobowiązany.

Dla celów podatkowych pojęcie "nieodpłatnego świadczenia" ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym. Obejmuje ono nie tylko działanie lub zaniechanie na rzecz innej strony, ale w jego zakres wchodzą także wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest nieodpłatne przysporzenie majątku innej osobie kosztem majątku innego podmiotu, mające konkretny wymiar finansowy. Do takich przysporzeń majątkowych należy zaliczyć składkę ubezpieczeniową ponoszoną na rzecz ww. osób przez spółkę.

W przedstawionym stanie faktycznym nie ma znaczenia, iż umowa ubezpieczenia zawarta została w wersji bezimiennej a składka płacona jest raz w roku. Umowa ubezpieczenia obejmuje wszystkich członków zarządu i prokurenta, zatem nie ma problemu z ustaleniem jakiej osobie przysługuje przysporzenie majątkowe z tytułu opłaconej składki, pomimo faktu, iż umowa jest bezimienna. (...)

Reasumując powyższe stwierdzić należy, że składka z tytułu ubezpieczenia OC opłacana przez spółkę na rzecz członków zarządu i prokurentów, którzy wykonują swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę, zgodnie z art. 12 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi przychód tych osób ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu tym podatkiem. Bez znaczenia pozostaje fakt, iż umowa ubezpieczenia jest "bezimienna", ponieważ pracodawca posiada pełne dane osobowe na temat ww. osób, a także informacje o czasie pełnienia przez członków zarządu, prokurentów pozwalające dokonać przypisania przychodu konkretnej osobie (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/8/22