PDP423-20-05-BA-27510 - Podatek VAT od zakupów dokonanych w Republice Czeskiej jako koszt uzyskania przychodu.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 12 lipca 2005 r. Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto PDP423-20-05-BA-27510 Podatek VAT od zakupów dokonanych w Republice Czeskiej jako koszt uzyskania przychodu.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dn. 23.06.2005 r., uzupełnionego pismem z dn. 05.07.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 05.07.2005 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Jednostka we wniosku przedstawia, że będzie świadczyć usługi budowlano - montażowe i remontowe polegające na robotach budowlano - montażowych budynku stanowiącego nieruchomość położoną w Republice Czeskiej. Nabywcą usługi jest firma polska mająca siedzibę w Polsce. Zdaniem Jednostki jest to usługa związana z nieruchomością położoną w Republice Czeskiej, a zatem miejscem świadczenia tej usługi jest Republika Czeska i świadczenie tej usługi nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie Spółka ma prawo odliczyć VAT naliczony od zakupów związanych z tą usługą dokonanych od podatników podatku od towarów i usług w Polsce, gdy są oni zarejestrowani jako podatnicy tego podatku. Ponadto zdaniem Jednostki Spółka nie ma prawa odliczyć podatku od towarów i usług lub podatku od wartości dodanej od zakupów dokonanych w Czechach, które nie będą stanowić wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (nie będą przywiezione na terytorium Polski) i podatek ten stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodów.

Jednostka pyta o możliwość zaliczenia podatku od wartości dodanej od zakupów dokonanych w Republice Czeskiej do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu podatku dochodowego od osób prawnych.

W postanowieniu z dn. 06.07.2005 r. znak PP-1/443-63/25973/05/221397/119/124/CzW Naczelnik tut. Urzędu potwierdził prawidłowe stanowisko Jednostki w zakresie podatku od towarów i usług. Z treści ww. postanowienia wynika, że w związku z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) usługi związane z konkretną nieruchomością położoną na terenie innego Państwa - posiadają status usług niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.

Zgodnie z przepisami art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr poz. 654 ze zm.) do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług. Ponadto podatek od towarów i usług nie jest kosztem uzyskania przychodów, z wyjątkami określonymi w art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

W myśl art. 2 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług przez podatek od wartości dodanej - rozumie się podatek od wartości dodanej nakładany na terytorium państwa członkowskiego, z wyjątkiem podatku od towarów i usług nakładanego tą ustawą.

Z uwagi na fakt, iż obowiązujący na terenie Republiki Czeskiej podatek od wartości dodanej jest pojęciem tożsamym, czyli czeskim odpowiednikiem polskiego podatku od towarów i usług - Jednostka jest zobowiązana do zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, t.j. kwota podatku od wartości dodanej uiszczona na terytorium Republik Czeskiej nie stanowi kosztów uzyskania przychodów.

Za takim rozwiązaniem przemawia również fakt, że przedsiębiorca, który jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług w Polsce i nie ma na terenie Republiki Czeskiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, ma możliwość odzyskania podatku zapłaconego przy nabyciu towarów i usług na terytorium Czech na zasadach określonych w przepisach czeskiej ustawy o podatku od wartości dodanej.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że pisemna interpretacja w części dotyczącej podatku od towarów i usług została zawarta w odrębnym postanowieniu.

Powyższa interpretacja dotyczy indywidualnej sprawy podatnika, stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl