PDP/423-7/06 - Obowiązek prowadzenia przez Wspólnotę Mieszkaniową ksiąg rachunkowych lub możliwość prowadzenia innej uproszczonej ewidencji podatkowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 sierpnia 2006 r. Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej PDP/423-7/06 Obowiązek prowadzenia przez Wspólnotę Mieszkaniową ksiąg rachunkowych lub możliwość prowadzenia innej uproszczonej ewidencji podatkowej.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku - Białej stwierdza, że stanowisko Wspólnoty Mieszkaniowej przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca 2006 r. (złożonym dnia 14 czerwca 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym dot. obowiązku prowadzenia przez Wspólnotę Mieszkaniową ksiąg rachunkowych lub możliwości prowadzenia innej uproszczonej ewidencji podatkowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2006 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek z dnia 8 czerwca 2006 r. Wspólnoty Mieszkaniowej o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja Podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

We wniosku złożonym w dniu 8 czerwca 2006 r. Wspólnota Mieszkaniowa zwróciła się z zapytaniem dot. obowiązku prowadzenia przez Wspólnotę Mieszkaniową ksiąg rachunkowych lub możliwości prowadzenia innej uproszczonej ewidencji podatkowej.

We wniosku przedstawiła jednostka stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie;

Zdaniem Wspólnoty jest ona zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Ocena prawna stanowiska pytającego dokonana przez Naczelnika tut. Urzędu (z przytoczeniem przepisów prawa):

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podatnicy tego podatku (w tym również wspólnoty mieszkaniowe) obowiązani są do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu /straty/, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. Sposób prowadzenia przez Wspólnoty Mieszkaniowe ewidencji księgowej, a tym samym sposób dokumentowania uzyskiwanych przez nich przychodów i kosztów uregulowany został w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z poźn.zm.).

Jak wynika z dyspozycji art. 29 ust. 1 tej ustawy zarząd lub zarządca, któremu powierzono zarząd nieruchomością wspólną jest obowiązany prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej, określoną przez wspólnotę mieszkaniową ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczonych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.

Z zapisu cytowanego powyżej artykułu wynika, że ewidencja księgowa dla wspólnot ma być prowadzona według zasad określonych przez poszczególną wspólnotę mieszkaniową, co następuje w drodze uchwały właścicieli lokali.

Zapis art. 29 ust. 1 ustawy o własności lokali zwalnia wspólnoty mieszkaniowe z prowadzenia ewidencji według zasad rachunkowości określonych w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 76, poz. 694 z 2002 r. z późn. zm.) i rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2001 w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek nie będących spółkami handlowymi, nie prowadzących działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 137, poz. 1539 z późn. zm.).

Zwolnienie to nie oznacza jednak, że wspólnota nie może prowadzić ewidencji na zasadach określonych w tej ustawie i przywołanym rozporządzeniu. Sposób ustalenia zasad prowadzenia ewidencji księgowej, jak wspomniano wyżej zależy wyłącznie od uchwały podjętej przez członków wspólnoty mieszkaniowej.

Każda wspólnota mieszkaniowa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Ponieważ powołane wyżej przepisy ustawy o własności lokali i ustawy o rachunkowości nie mają charakteru podatkotwórczego, wspólnota powinna odpowiednio dostosować prowadzoną ewidencję księgową do wymogów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

W myśl przedstawionego powyżej stanu faktycznego Wspólnota Mieszkaniowa nie jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych, lecz jak już wskazano powyżej ewidencji wynikającej z podjętej przez Wspólnotę uchwały, dostosowanej do wymogów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W odniesieniu do powyższego postanowiono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl