PDP-423/6/07 - Czy dochody uzyskane z wynajmu budynków celem prowadzenia w nich przedszkola w sytuacji, gdy dochody te przeznaczone są w całości na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych w świetle art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są wolne od podatku?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 kwietnia 2007 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Koszalinie PDP-423/6/07 Czy dochody uzyskane z wynajmu budynków celem prowadzenia w nich przedszkola w sytuacji, gdy dochody te przeznaczone są w całości na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych w świetle art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są wolne od podatku?

Pismem z dnia 8 marca 2007 r. uzupełnionym pismem z dnia 6 kwietnia 2007 r. SM złożyła w tutejszym Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż SM wynajmuje ZOE - APM budynki celem prowadzenia w nich przedszkola. Pochodzące z wynajmu dochody S przeznacza w całości na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

W związku z powyższym S zwróciła się z zapytaniem czy dochody uzyskane z wynajmu budynków celem prowadzenia w nich przedszkola w sytuacji, gdy dochody te przeznaczone są w całości na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych w świetle art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są wolne od podatku.

Zdaniem Podatnika dochód uzyskany z wynajmu budynków są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy. Jednostka swoje stanowisko argumentuje tym, iż budynki, w których funkcjonuje przedszkole, należy uznać za "zasoby mieszkaniowe" zgodnie z interpretacja pojęcia przez Ministerstwo Finansów z dnia 22 grudnia 2006 r. Nr DD6-8213-438/WK/06/339/391.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie stwierdza, na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika, że powyższe stanowisko jest niezgodne z prawem.

Do opisanego stanu faktycznego ma zastosowanie następująca norma prawa podatkowego:

*

art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Stosownie do wyżej cytowanego przepisu wolne od podatku są jedynie dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. Przepis wyklucza zwolnienie dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Zgodnie z tym przepisem, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie więc dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany.

Obowiązujące przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) nie zwierają ustawowej definicji pojęcia "zasobów mieszkaniowych". Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 22 grudnia 2006 r. znak: DD6-8213-438/WK/06/339/391 podało co należy rozumieć przez "zasoby mieszkaniowe" (pismo na które powołuje się podatnik) tj. budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub pozo nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki. Związane z wyżej wymienionymi budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami opłaty (czynsze) oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Zgodnie z tym przepisem, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie jedynie dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, bez względu na cel, na jaki zostanie przeznaczony. Opodatkowaniu podlegać będą zatem dochody z działalności gospodarczej, która nie jest podstawową działalnością prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Działalnością taką jest np. wynajem lokali, powierzchni reklamowych na budynkach, miejscach na dachach pod anteny satelitarne oraz telefonii komórkowej.

W omawianym stanie faktycznym SM wynajmuje ZOE - APM budynki celem prowadzenia w nich przedszkola.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż budynki wynajmowane mieszczą się w pojęciu "zasoby mieszkaniowe", o ile służą członkom spółdzielni w celu zaspokojenia ich potrzeb mieszkalnych i wykorzystywane są zgodnie z przeznaczeniem, dla którego zostały wybudowane. Natomiast w sytuacji gdy budynki wynajmowane są osobom trzecim na cele użytkowe związane z prowadzoną przezeń działalnością usługową, a zatem wykorzystywanie tych budynków nie ma funkcjonalnego związku z korzystaniem z lokalu mieszkalnego, dochody z tytułu ich najmu nie stanowią gospodarki zasobami mieszkaniowymi i nie korzystają ze zwolnienia wynikającego z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - bez względu na cel, na jaki zostaną przeznaczone.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie na podstawie przedstawionego stanu faktycznego stwierdza, że dochody uzyskane z wynajmu budynków nie są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie - zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia stronie, za pośrednictwem Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl