PDP/423-2/07/13082 - Łączenie środków trwałych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 lutego 2007 r. Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej PDP/423-2/07/13082 Łączenie środków trwałych.

(...) Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c tej ustawy, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, m.in. maszyny, urządzenia, inne przedmioty - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Ze stanu faktycznego przedstawianego we wniosku wynika, iż podatnik zamierza połączyć 2 sieci cieplne o tych samych stawkach amortyzacyjnych w 1 dużą magistralę ciepłowniczą traktując ją jako obiekt zbiorczy, czyli zespół przewodów rurociągowych, spełniających w procesie dystrybucji tą samą funkcję. W wyniku tego Spółka chciałaby zsumować wartości początkowe oraz przypadające umorzenie ww. środków trwałych i od tak ustalonej łącznej wartości dokonywać odpisów amortyzacyjnych. W przedstawionym stanie faktycznym podatnik dokonywał odpisów amortyzacyjnych od każdej sieci cieplnej osobno, tak więc należy uznać, że każda sieć spełniała warunki wymienione w wyżej cytowanym art. 16a ust. 1, a tym samym, w dniu przyjęcia do używania stanowiła osobny środek trwały. Stosownie do przepisu art. 16h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór, suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Możliwość ewentualnych modyfikacji wyżej wymienionych danych powinna wynikać wprost z przepisów ustawy, tak jak ma to miejsce w szczególności w przypadku ulepszenia zwiększającego wartość początkową (art. 16g ust. 13 ww. ustawy) albo odłączenia lub przyłączenia części składowej lub peryferyjnej do środka trwałego (art. 16g ust. 16 i 17 tej ustawy).

Wobec powyższego skoro w ustawie p.d.o.p. brak uregulowań dotyczących łączenia środków trwałych, podatnik winien do czasu całkowitego umorzenia odrębnie amortyzować poszczególne sieci cieplne, traktując je jako samodzielne środki trwałe."

Opublikowano: S.Podat. 2007/8/44