PDP-423/19-2/05/06 - Dochód przeznaczony na cele statutowe.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 stycznia 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu PDP-423/19-2/05/06 Dochód przeznaczony na cele statutowe.

"(...) Jednostka uzyskuje dofinansowanie wynagrodzeń oraz niektórych składek ZUS pracowników niepełnosprawnych oraz dotacje na pokrycie niektórych wydatków związanych z eksploatacją obiektu lub użytkowaniem terenu.

Dochody te są przeznaczane w całości na cele statutowe, i kwalifikowane do dochodów zwolnionych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wśród wydatków ponoszonych przez jednostkę są pozycje, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Należą do nich:

* wynagrodzenie z tytułu umów o pracę i umów zlecenie naliczone lecz niewypłacone w danym miesiącu,

* nieopłacone składki ZUS w części finansowanej przez płatnika.

Wydatki te wiążą się jednak bezpośrednio z realizacja celów statutowych.

(...) Przychodami w świetle art. 12 ust. 1 i 2 z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 są m.in. w szczególności otrzymane pieniądze, równowartości pieniężne w tym również różnice kursowe.

Na podstawie powyższego dotacje są przychodem z chwilą ich faktycznego otrzymania. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54 poz. 654 z późn. zm.) w związku z przepisami art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 254, poz. 2533) wolne od podatku są dotacje otrzymane z budżetu Państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r., niezależnie od celu ich przeznaczenia.

Wolne od podatku są również dotacje, subwencje i dopłaty otrzymane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez zakład pracy chronionej na podstawie przepisów o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 25 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54 poz. 654 z późn. zm.) w związku z przepisami art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 254, poz. 2533). Przepis w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.

Jednocześnie zaznacza się, że nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków i kosztów sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 14, 23-25 zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 58 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ponadto w myśl art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy dotacje, subwencje dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia (np. darowizny), z zastrzeżeniem pkt 14 i 14a otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem lub zakupem środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, są wolne od podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odpisy amortyzacyjne od ww. środków trwałych do wysokości otrzymanych dotacji, subwencji, dopłat, refundujących poniesione koszty na ich zakup lub wytworzenie - nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Mając na uwadze powyższe jednostka nie będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatków finansowanych ww. dochodami.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

Przy ustalaniu dochodów wolnych od podatku należy mieć również na uwadze przepisy art. 17 ust. 1a i 1b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Racjonalnie uzasadnione wydatki związane z funkcjonowaniem jednostki: wynagrodzenia, czynsz, koszty rozmów telefonicznych stanowią koszty administracyjne, które zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów (z uwzględnieniem terminów określonych w art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a ustawy), zaś uzyskany dochód przeznaczony na cele statutowe na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 będzie wolny od podatku."

Opublikowano: S.Podat. 2006/6/52