PDP/423-1/06 - Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na remont dachu budynku handlowego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 maja 2006 r. Urząd Skarbowy w Brzesku PDP/423-1/06 Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na remont dachu budynku handlowego

Pytanie podatnika

Czy prace budowlane polegające na wymianie pokrycia dachowego przeprowadzone w ten sposób, iż na istniejące pokrycie z papy zostanie położona blacha trapezowa spełniają kryteria remontu i wydatki poniesione z tego tytułu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia?

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.04.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W piśmie z dnia 26.04.2006 r. Spółdzielnia zwróciła się z prośbą o udzielenie interpretacji dotyczącej zasad zaliczania do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków na remont dachu budynku handlowego.

Z informacji przedstawionych w piśmie wynika, iż prace remontowe zostaną przeprowadzone w ten sposób, że na istniejące pokrycie z papy zostanie położona blacha trapezowa. Taki sposób przeprowadzenia remontu wymuszają względy ekonomiczne, ponieważ usunięcie istniejącego pokrycia, naprawa podłoża i ponowne założenie papy byłoby droższe niż położenie na istniejącym pokryciu dachowym blachy trapezowej.

Ponadto z pisma Spółdzielni wynika, iż w wyniku przeprowadzonych prac nie nastąpiła przebudowa, adaptacja, modernizacja środka trwałego. Wykonane prace miały wyłącznie na celu przywrócenie utraconych w wyniku zużycia cech użytkowych obiektu.

Spółdzielnia uważa, iż prace budowlane polegające na wymianie pokrycia dachowego spełniają kryteria remontu i poniesione z tego tytułu wydatki może zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Generalną zasadą jest, iż za koszty uzyskania przychodów uważa się wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem przypadków enumeratywnie wymienionych w art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Aktualnie obowiązujące przepisy nie określają kryteriów finansowych pozwalających na zakwalifikowanie poniesionych kosztów związanych ze środkami trwałymi odpowiednio do kosztów remontu czy do kosztów inwestycji. Kwalifikowanie kosztów do określonej kategorii opiera się na kryteriach technicznych (zależy od rodzaju wykonywanych robót).Remont polega na wymianie dotychczasowych zużytych składników wyposażenia technicznego środka trwałego (instalacje kanalizacyjne, wodne, centralnego ogrzewania, gazowe) jak również na odnowieniu tego co uległo zniszczeniu (pomalowanie ścian, okien, drzwi, położenie nowych tapet, posadzek). Remont to roboty mające na celu odtworzenie (przywrócenie) pierwotnego stanu technicznego i użytkowego obiektu, nie powodujące zmiany charakteru działania czy też dotychczasowego systemu pracy lub użyteczności remontowanego środka trwałego.

Koszty wszelkich remontów i konserwacji użytkowanych środków trwałych są kosztami działalności eksploatacyjnej, niezależnie od wielkości tych kosztów i niezależnie od wartości remontowanych środków trwałych. Koszty remontu nie zwiększają więc wartości początkowej środków trwałych w jakiej figurują one w ewidencji księgowej.

Przepisy podatkowe jako ulepszenie traktują przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację jednakże nie precyzują znaczenia tych pojęć (art. 16g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Koszty rozbudowy, przebudowy i modernizacji użytkowanych środków trwałych są kosztami inwestycji zwiększającymi wartość początkową w jakiej figurują te środki w ewidencji majątku trwałego. Oznacza to, iż wydatków takich nie można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Będzie je można wliczyć w koszty stopniowo, poprzez odpisy amortyzacyjne.

Odnosząc się bezpośrednio do pytania zawartego w piśmie Spółdzielni, Naczelnik tut. Urzędu uważa, iż prace budowlane polegające na pokryciu istniejącego pokrycia dachowego z papy - z powodu jego zużycia - blachą trapezową spełniają kryteria remontu. Celem tych robót jest przywrócenie pierwotnej wartości eksploatacyjnej budynku zmniejszonej na wskutek eksploatacji. Prace te zdaniem Naczelnika tut. Urzędu nie spowodują też wyraźnego zwiększenia wartości początkowej obiektu. Przy ocenie charakteru robót nie ma znaczenia ani wybór zastosowanych materiałów ani też cena tych materiałów. Stały postęp techniczny wymusza wręcz konieczność stosowania materiałów, wyrobów czy części zamiennych o coraz lepszych parametrach technicznych.

Jeśli tylko na wskutek wykonania prac, zamontowania nowych części nie nastąpiła żadna zmiana rodzajowa środka trwałego należy to uznać za remont.

Reasumując - zdaniem Naczelnika tut. Urzędu- charakter i zakres planowanych przez Spółdzielnię prac budowlanych przemawia za zakwalifikowaniem ich do kategorii robót remontowych, a wydatki z tym związane może Spółdzielnia zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów już w momencie poniesienia.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl