PDP 4211/IN/PIT/24/2006 - Dopłaty do czesnego dla nauczycieli.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 czerwca 2006 r. Urząd Skarbowy w Krośnie PDP 4211/IN/PIT/24/2006 Dopłaty do czesnego dla nauczycieli.

"(...) Przedstawiając stan faktyczny wnioskodawca poinformował, iż Gmina na podstawie art. 70a ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. nr 118, poz. 1112 ze zm.), w budżecie gminy wyodrębnia środki finansowe na dofinansowywanie doskonalenia zawodowego nauczycieli, m.in. na dopłaty do czesnego (opłaty pobierane przez uczelnie), zwrot kosztów przejazdów, doradztwo metodyczne oraz szkolenie nauczycieli i kadry kierowniczej szkół i placówek oświatowych. Zdaniem wnioskodawcy dopłaty do czesnego przyznawane doskonalącym się nauczycielom w oparciu o art. 70a ust. 1 ustawy z dnia 1982 r. - Karta Nauczyciela zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są wolne od podatku dochodowego. (...)

Zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Odrębnymi przepisami, które regulują zasady finansowania dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli jest ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela. Na podstawie art. 70a ust. 1 cyt. ustawy, w budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli z uwzględnieniem doradztwa metodycznego - w wysokości 1% planowanych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli, z zastrzeżeniem ust. 2. Przepis ust. 1 nie obejmuje finansowania publicznych placówek doskonalenia nauczycieli i bibliotek pedagogicznych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Szczegółowe zasady i tryb dystrybucji, wydzielonych w myśl powyższego przepisu, środków na dofinansowanie dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków (Dz. U. nr 46, poz. 430). Zgodnie z § 2 ust. 2 cyt. rozporządzenia, ze środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli, przyznanych na podstawie art. 70a ust. 1 powyższej ustawy, dofinansowuje się w części lub w całości:

- opłaty za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli,

- opłaty za kursy kwalifikacyjne i doskonalące, seminaria oraz inne formy doskonalenia zawodowego dla nauczycieli skierowanych przez dyrektora szkoły lub placówki,

- koszty przejazdów oraz zakwaterowania i wyżywienia nauczycieli, którzy na podstawie skierowania udzielonego przez dyrektora szkoły lub placówki uczestniczą w różnych formach doskonalenia zawodowego, a w szczególności uzupełniają lub podnoszą kwalifikacje.

W myśl § 7 powyższego rozporządzenia, organ prowadzący szkołę, w porozumieniu z dyrektorem szkół i placówek, ustala corocznie maksymalną kwotę dofinansowania opłat za kształcenie nauczycieli oraz specjalności i formy kształcenia, na które dofinansowanie jest przyznane.

W związku z cyt. przepisami wartość świadczeń przyznanych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego nauczycieli jest wolna od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/11/24