PDP/415/Int-81/05 - Zakup rusztowania elewacyjnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 listopada 2005 r. Urząd Skarbowy w Nowym Targu PDP/415/Int-81/05 Zakup rusztowania elewacyjnego.

"(...) Podatnik zamierza uruchomić działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług ogólnobudowlanych. Dla celów tejże działalności dokona zakupu rusztowań budowlanych (elewacyjnych) o wartości netto 8.600 zł.

Podatnik nie potrafi ustalić stosownego dla rusztowań symbolu Klasyfikacji Środków Trwałych, wobec czego zapytuje o symbol KŚT przynależny rusztowaniom elewacyjnym i zadaje pytanie, czy zakupione rusztowania mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, czy też winny być przedmiotem amortyzacji.

Podatnik wskazuje, iż jego zdaniem zakupione rusztowanie nie spełnia definicji środka trwałego, wobec czego wartość zakupu winna stanowić koszt uzyskania przychodu. (...)

Zgodnie z treścią art. 22a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki, maszyny, urządzenia i inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż jeden rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Regulacje zawarte w przepisach od art. 22b do art. 22m ww. ustawy wskazują szczegółowe reguły dokonywania odpisów amortyzacyjnych, z których wynika również, iż punktem wyjścia w problematyce amortyzacji jest konieczność korzystania z Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), która umożliwia identyfikację każdego wprowadzanego do ewidencji środków trwałych elementu majątku trwałego poprzez określenie stosownego symbolu KŚT i zakwalifikowanie go do odpowiedniej pozycji Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiącego załącznik nr 1 do ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z praktyki życia gospodarczego wiadomo, iż rusztowanie jest narzędziem wieloelementowym, którego pojedyncze części zasadniczo nie przedstawiają wartości użytkowej, a dopiero połączone elementy, odpowiednio zamocowane stanowią kompletne i zdatne do eksploatacji urządzenie (narzędzie) służące do wielokrotnego użytku. W Klasyfikacji Środków Trwałych za podstawową jednostkę ewidencji przyjmuje się pojedynczy element majątku trwałego spełniający określone funkcje w procesie wytwarzania wyrobów lub świadczenia usług. Takim elementem może być maszyna, pojazd, urządzenie. Jedynie w nielicznych przypadkach w ewidencji środków trwałych obiektem będącym przedmiotem amortyzacji jest tzw. obiekt zbiorczy, którym może być np. zespół latarni, zespół przewodów rurociągowych lub rusztowania składające się z szeregu pojedynczych elementów, które nie mogą funkcjonować samodzielnie, a jedynie jako obiekt zbiorczy.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż zakupione przez Pana rusztowanie elewacyjne o wartości 8.600 zł spełnia wszelkie warunki pozwalające zakwalifikować je do środków trwałych - grupa 8, rodzaj 808 Klasyfikacji Środków Trwałych - narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie i winno być amortyzowane zgodnie z poz. 08 powołanego wyżej Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych, tj. według stawki 20%.

Odpisy amortyzacyjne dokonywane według zasad określonych w powołanych wyżej przepisach, zgodnie z art. 22 ust. 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będą stanowić koszt uzyskania przychodów. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2006/4/40