PDP-/415/39/Int 125/05 - Czy w związku z przekształceniem spółki małżeńskiej w spółkę cywilną nowopowstała spółka może prowadzić księgę przychodów i rozchodów, pomimo tego, że spółka małżeńska osiągnęła przychody powyżej 800.000 euro ?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 stycznia 2006 r. Urząd Skarbowy w Nowym Targu PDP-/415/39/Int 125/05 Czy w związku z przekształceniem spółki małżeńskiej w spółkę cywilną nowopowstała spółka może prowadzić księgę przychodów i rozchodów, pomimo tego, że spółka małżeńska osiągnęła przychody powyżej 800.000 euro ?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu działając na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27 grudnia 2005 r. (data wpływu 29 grudnia 2005 r.) złożonego przez Podatnika w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika w złożonym wniosku:

Z treści pisma wynika, że w 2005 r. prowadziła Pani działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Działalność, którą Pani prowadziła pod względem prawnym była prowadzona na obojga małżonków. W dniu 9 grudnia została zawarta umowa spółki cywilnej między ww. osobami. Działalność tej spółki została rozpoczęta z dniem 1 stycznia 2006 r. na bazie majątku istniejącego przedsiębiorstwa, prowadzonego na obojga małżonków. Pytanie Pani brzmi, czy nowopowstała spółka cywilna może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, pomimo tego, że działalność gospodarcza, która była prowadzona w formie na obojga małżonków w 2005 r. wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000,00 euro przeliczonym po średnim kursie, ustalonym przez Narodowy Bank Polski, na dzień 30 września roku poprzedzającego rok obrotowy. Na pytanie I: " jak wyliczyć podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych,.. " wydanie zostanie osobne postanowienie przez tut. Urząd.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Pani istnieje możliwość prowadzenia w 2006 r. podatkowej księgi przychodów i rozchodów przez nowopowstały podmiot gospodarczy, na podstawie przepisów wykonawczych, jakim jest rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Zgodnie z brzmieniem art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) oraz art. 24a ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne i spółki cywilne osób fizycznych objęte są jej przepisami, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000 euro.

Z uwagi na powyższe, wyjaśnienia art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości i art. 24a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym, należy interpretować w ten sposób, że obowiązek stosowania odnosi się wyłącznie do jednostek, które w tej samej formie prawnej prowadziły działalność w roku poprzedzającym rok obrotowy. Oznacza to tym samym, że rozpoczęcie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej osób fizycznych, które w roku bezpośrednio poprzedzającym rok obrotowy prowadziły nawet identyczną działalność, jako samodzielną działalność gospodarczą, na imię obojga małżonków, nie rodzi po jej stronie obowiązku stosowania przepisu ustawy o rachunkowości i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedstawione stanowisko potwierdzają także przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zgodnie z którymi osoba fizyczna i spółka cywilna osób fizycznych to w tym zakresie dwa różne podmioty, a co za tym idzie dwaj zupełnie niezależni od siebie podatnicy tego podatku.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl