PDP 415/11/03 - Zwrot listonoszom kosztów używania prywatnych pojazdów do celów służbowych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 lipca 2004 r. Urząd Skarbowy w Krośnie PDP 415/11/03 Zwrot listonoszom kosztów używania prywatnych pojazdów do celów służbowych

Pytanie podatnika

Czy kwotę składki na ubezpieczenie społeczne oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne w wymiarze 8,25 % naliczone w całości od zwrotu kosztów używania prywatnych pojazdów do celów służbowych listonoszom należy uwzględniać w PIT-11 i PIT-40 począwszy od 1 maja 2004 r.?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, w odpowiedzi na pismo z dnia 23 czerwca 2004 r. (znak: NKP-336), uzupełnione pismem z dnia 7 lipca 2004 r. w sprawie udzielenia informacji, czy kwotę składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w wymiarze 8,25 % naliczone w całości od zwrotu kosztów używania prywatnych pojazdów do celów służbowych dla listonoszy należy uwzględniać w PIT-11 i PIT-40 począwszy od 1 maja 2004 r., zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), wyjaśnia, co następuje:

Pracownicy pełniący obowiązki listonoszy, otrzymują zwrot kosztów za używanie swoich pojazdów do celów służbowych, na podstawie przyznanych przez dyrektora jednostki limitów kilometrów. Prowadzona jest również ewidencja przebiegu pojazdów uwzględniająca datę wyjazdu, opis trasy, cel wyjazdu oraz liczbę faktycznie przejechanych kilometrów.

Uwzględniając przepisy ustawowe obowiązujące w 2004 r. w podatku dochodowym od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje:

Z dniem 1 stycznia 2004 r. został uchylony przepis art. 21 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych który dotyczył zwolnienia od podatku otrzymywanych przez pracowników kwot z tytułu kosztów używania pojazdów samochodowych na potrzeby zakładu pracy:

- w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe),

- w jazdach lokalnych do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej stawek za 1 km przebiegu pojazdu.

Przy jazdach zamiejscowych odbywanych w trakcie podróży służbowych otrzymany zwrot kosztów przejazdu korzysta dalej ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy. Wprowadzona zmiana miała na celu uchylenia zwolnienia dla zwrotu kosztów przyznawanych pracownikom z tytułu odbywania jazd lokalnych. Wypłacane pracownikom świadczenia dotyczące zwrotu omawianych kosztów są przychodem ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) i podlegają opodatkowaniu. Jednakże ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 894) obowiązującą od 1 maja 2004 r. dodano do katalogu zwolnień przedmiotowych zawartych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pkt 23b. Na jego podstawie wolny od podatku dochodowego jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika dla potrzeb zakładu pracy w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika. Ryczał i stawki za 1 km przebiegu pojazdu określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. (Dz. U. Nr 27, poz. 271).

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. dokonała zmian również w ustawie z 30 lipca 1997 r. o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej Poczta Polska. Zmiany te polegały na wprowadzeniu regulacji, które umożliwiają przyznanie pracownikom listonoszom używającym w pracy własnych pojazdów w jazdach lokalnych prawa do zwrotu kosztów związanych z używaniem tych pojazdów w granicach określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Należy jednak wskazać, iż uprawnienie ograniczono wyłącznie do tych pracowników Poczty Polskiej, którzy wykonują pracę listonosza. Otrzymane przez tych pracowników świadczenia z tytułu wykorzystywania w pracy własnych pojazdów nie podlegają opodatkowaniu od 1 maja 2004 r. Skutkiem tego, należności listonoszy wypłacone przez zakład pracy przed dniem 1 maja 2004 są przychodami opodatkowanymi i powinny być ujęte w rozliczeniu rocznym za 2004 r. Natomiast od dnia 1 maja 2004 r. podstawa obliczenia podatku nie będzie podlegała obniżeniu o kwotę składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a wysokość podatku o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne - naliczonych w całości od zwrotu kosztów używania prywatnych pojazdów do celów służbowych listonoszom, ponieważ podstawę wymiaru stanowi dochód wolny od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Artykuł 26 ust. 1 i 27b ust. 1 cyt. ustawy podatkowej stanowi, iż odliczenie od podstawy opodatkowania i analogicznie obniżenie podatku nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21.

Płatnik na podstawie art. 39 ust. 1 i art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) sporządza informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy wg wzoru (PIT-11) w kwocie przychodów nie uwzględnia przychodów wolnych od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a cyt. ustawy, jak również nie wykazuje się składek na ubezpieczenie zdrowotne, których podstawę wymiaru stanowi dochód wolny w związku z art. 21 i 52 ustawy o podatku dochodowym.

Uwzględniając powyższe zapisy ustawowe organ podatkowy podtrzymuje stanowisko jednostki wyrażone w przedmiotowym piśmie z dnia 23 czerwca 2004 r., gdyż znajduje ono poparcie i uzasadnienie w obowiązującym aktualnie stanie prawnym.

Informacji udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu jej sporządzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl