PDOP-423/24/2005 - Strata za rok podatkowy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 października 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej PDOP-423/24/2005 Strata za rok podatkowy.

"(...) Z pisma spółki wynika, że w okresie od października do grudnia 2003 r. poniesione zostały wydatki związane z zapłatą czynszu, zakupem programu komputerowego, amortyzacją środka trwałego, naprawą środka trwałego wniesionego aportem itp. Nie uzyskano jednak żadnych przychodów. W związku z tym rok 2003 zakończono stratą podatkową.

(...) Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Każdy wydatek spełniający powyższą definicję podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Kosztami uzyskania przychodów są koszty dotyczące całokształtu działalności gospodarczej podatnika, związane z jego funkcjonowaniem. Są to wydatki faktycznie poniesione, a więc takie wydatki, które zostały przez podatnika udowodnione. Nie stanowią kosztów uzyskania przychodów niektóre wydatki zaliczone do nich w księgach rachunkowych, które nie zostały faktycznie poniesione i nie są związane z uzyskaniem przychodów.

Zgodnie z art. 15 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

W odniesieniu więc do kosztów, których nie można bezpośrednio powiązać z uzyskiwanymi przychodami, gdyż są związane z całokształtem działalności gospodarczej podatnika, podlegają one zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznego poniesienia. Muszą to być jednak takie wydatki, które są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, mającą na celu osiągnięcie przychodów, a zatem pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem istnieje związek przyczynowo-skutkowy.

Spółka w 2003 r. poniosła koszty uzyskania przychodów, lecz nie uzyskała żadnych przychodów. Poniesione więc wydatki, o ile spełniają ww. warunki, będą stanowiły stratę podatkową. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Strata ta może zostać rozliczona w latach późniejszych zgodnie z art. 7 ust. 5 tejże ustawy."

Opublikowano: S.Podat. 2006/2/24