PDOF/415-03/07/8756 - Wybudowanie stacji transformatorowej i zakup transformatora a jednorazowy odpis amortyzacyjny.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 lutego 2007 r. Urząd Skarbowy w Gorlicach PDOF/415-03/07/8756 Wybudowanie stacji transformatorowej i zakup transformatora a jednorazowy odpis amortyzacyjny.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11 stycznia 2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych:

-

stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2007 r. do Urzędu Skarbowego w Gorlicach wpłynął wniosek podatnika w sprawie udzielenia interpretacji, dotyczącej amortyzacji środków trwałych.

Podatnik w 2006 r. został zobowiązany do wybudowania własnej stacji transformatorowej ze względu na duży pobór mocy. Z tego powodu podatnik zakupił w październiku 2006 r. używany transformator za kwotę 14.030 zł. brutto, odliczył podatek VAT; zaliczając wydatek do zakupów inwestycyjnych. Jednocześnie w tym samym czasie podatnik rozpoczął budowę w skład której wchodzą: budowa słupowej stacji transformatorowej, przyłącza kablowego i montaż układu pomiarowego do zasilania zakładu.

Budowa stacji została ukończona i oddana do odbioru w styczniu 2007 r. Całkowity koszt budowy stacji wynosi 33.000 zł. Stacja transformatorowa wraz z transformatorem jest własnością podatnika, nie będzie przekazana na rzecz zakładu energetycznego, wydatki związane z utrzymaniem stacji będzie pokrywał podatnik.

Z uwagi na obwiązujące od 1 stycznia 2007 r. zmiany niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym, podatnik zwraca się z zapytaniem o możliwość dokonania jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od tego rodzaju inwestycji.

Zdaniem podatnika może on zaliczyć w 2007 r. w koszty stację transformatorową oraz transformator jako koszt jednorazowy w księdze przychodów i rozchodów; korzystając z nowego przepisu uprawniającego podatnika do wpisania w koszty środków trwałych w wysokości do 50.000 euro.

Po rozpatrzeniu wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Według art. 22 ust. 8 tej ustawy kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 22o, z uwzględnieniem art. 23.

Artykuł 22a ust. 1 ustawy stanowi, iż amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, inne przedmioty - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykonywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym.

Na podstawie art. 1 pkt 21 lit. b) i c) ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) w obowiązującym art. 22k ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uchylono ust. 4 - 6 i dodano m.in. ust. 7.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 22k ust. 7 ustawy; podatnicy, w r. podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 11, oraz mali podatnicy (których obroty w skali poprzedniego r. nie przekroczyły równowartości 800.000 euro), mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3 - 8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w r. podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nie przekraczającej w r. podatkowym równowartości 50000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Z powyższego wynika, iż przepis ten nie obejmuje środków trwałych zaliczonych zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (Dz. U. z 1999 r. Nr 112, poz. 1317, z 2002 r. Nr 18, poz. 169 oraz z 2004 r. Nr 260, poz. 2589) do 2 grupy środków trwałych tj. obiekty inżynierii lądowej i wodnej.

Grupa 2 KŚT, podgrupa 21, rodzaj 210 obejmuje min. linie elektroenergetyczne przesyłowe nadziemne lub podziemne oraz słupowe stacje transformatorowe (bez transformatorów) i rozdzielcze.

Według art. 22i ust. 1 ustawy odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych (z zastrzeżeniem art. 22j - 22ł ustawy) dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 22h ust. 1 ustawy. Wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych stanowi załącznik Nr 1 do ustawy. Dokonując odpisów amortyzacyjnych od wykorzystywanej w działalności gospodarczej słupowej stacji transformatorowej (bez transformatora należy stosować stawkę amortyzacyjną w wysokości 4.5% odnoszącą się do grupy 6 podgrupy 21 rodzaj 210 KŚT tj. rurociągi i linie telekomunikacyjne oraz linie elektroenergetyczne przesyłowe.

Transformator zaliczony do grupy 6 KŚT tj. urządzenia techniczne, podgrupa 63 rodzaj 630, jako samodzielne urządzenie elektroenergetyczne przetwórcze i zasilające, podatnik może jednorazowo amortyzować, zgodnie z wyżej powołanym art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla niego organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl