PDIO-415/11/19/07/WL - Jednorazowy odpis amortyzacyjny przy umowie leasingu finansowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 sierpnia 2007 r. Urząd Skarbowy w Rypinie PDIO-415/11/19/07/WL Jednorazowy odpis amortyzacyjny przy umowie leasingu finansowego.

"(...) Przepis art. 23f ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) normuje warunki umowy leasingu, w której amortyzacji przedmiotu leasingu dokonuje korzystający. Aby umowa leasingu uprawniała korzystającego do dokonywania odpisów amortyzacyjnych powinna spełniać następujące warunki:

-

umowa została zawarta na czas oznaczony,

-

suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,

-

umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający.

Pominięcie choćby jednej z powyższych przesłanek spowoduje opodatkowanie umowy na zasadach określonych w art. 23l, chyba że spełniać będzie ona przesłanki określone dla leasingu operacyjnego w art. 23b ust. 1. W sytuacji spełnienia ww. przesłanek przedmiot leasingu znajduje się w ewidencji środków trwałych korzystającego i to on nabywa prawo do odpisów amortyzacyjnych stanowiące koszty uzyskania przychodu. Przepisy dotyczące leasingu finansowego nie ograniczają uprawnień korzystającego co do stosowania przepisów o amortyzacji. Oznacza to, iż korzystający może stosować wszystkie metody amortyzacji przewidziane dla danego środka trwałego.

Wśród tych metod znajduje się również metoda jednorazowego odpisu amortyzacyjnego obowiązująca od 1 stycznia 2007 r., której zasady określono w art. 22k ust. 7-12 ustawy o PDOF.

Należy jednak zaznaczyć, że z metody jednorazowego odpisu amortyzacyjnego mogą skorzystać tzw. mali podatnicy oraz przedsiębiorcy, którzy w danym roku rozpoczęli działalność gospodarczą.

(...) Jednorazowa amortyzacja obejmuje środki trwałe zaliczone do grupy 3-8 KŚT, z wyłączeniem samochodów osobowych. Amortyzację tą można stosować zarówno do nowych jak i do używanych środków trwałych. Nie jest też określona liczba środków trwałych, która może być zakupiona przez podatnika w granicach tego limitu. Oznacza, to że jednorazowego odpisu amortyzacyjnego można dokonać od jednego środka trwałego, bądź też od kilku środków trwałych, których łączna wartość nie przekracza ustalonego limitu.

W danym roku podatkowym łączna kwota dokonanych jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wprowadzonych w tym roku do ewidencji nie może przekroczyć równowartości kwoty 50.000 euro. (...)

Do limitu 50.000 euro nie wlicza się odpisów amortyzacyjnych od składników majątku nieprzekraczających 3.500 zł., o których mowa w art. 22f ust. 3 ustawy o PDOF. Jeżeli wartość zakupionego środka trwałego przekroczy ww. limit, wówczas od wartości zakupionego środka trwałego, mieszczącej się w granicach limitu, podatnik może dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, natomiast pozostałą wartość środka trwałego niemieszczącą się w wyznaczonym pułapie, należy amortyzować począwszy od następnego roku podatkowego stosując metodę liniową lub degresywną. Suma odpisów amortyzacyjnych nie będzie mogła jednak przekroczyć wartości początkowej tego środka trwałego.

Pawilon handlowy nie związany w sposób trwały z gruntem ujęty został w tabeli wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych w poz. 08, symbol 806.

Mając powyższe na uwadze istnieje możliwość zastosowania jednorazowej amortyzacji według zasad określonych w art. 22k ust. 7-12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/1/35-36