PDII415/1/7/2007 - Czy w związku z podziałem majątku, w wyniku którego otrzymano na własność mieszkanie, nie zostanie utracone prawo do wykorzystanej już ulgi podatkowej związanej z zakupem tego lokalu mieszkalnego od dewelopera oraz z jego remontem?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 kwietnia 2007 r. Urząd Skarbowy w Legnicy PDII415/1/7/2007 Czy w związku z podziałem majątku, w wyniku którego otrzymano na własność mieszkanie, nie zostanie utracone prawo do wykorzystanej już ulgi podatkowej związanej z zakupem tego lokalu mieszkalnego od dewelopera oraz z jego remontem?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2007 r., uzupełnionym pismem z dnia 1 marca 2007 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wyjaśnienia, czy w związku z podziałem majątku, w wyniku którego otrzyma Pani na własność mieszkanie, nie zostanie utracone prawo do wykorzystanej już ulgi podatkowej związanej z zakupem tego lokalu mieszkalnego od dewelopera oraz z jego remontem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lutego 2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legnicy wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta, mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, że zamierza Pani wraz z małżonkiem dokonać rozdzielności majątkowej małżeńskiej. W skład dotychczasowego majątku wspólnego wchodzi mieszkanie zakupione na prawach wspólności ustawowej. W związku z nabyciem tego mieszkania skorzystała Pani, wspólnie z małżonkiem, z ulgi podatkowej. W uzupełnieniu pisma wskazała Pani, że skorzystano z następujących ulg podatkowych: z tytułu wydatków poniesionych na zakup lokalu mieszkalnego w nowowybudowanym budynku mieszkalnym od dewelopera; z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego. Po dokonaniu rozdzielności majątkowej małżeńskiej otrzyma Pani wspomniane mieszkanie na wyłączną własność.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wyraziła Pani opinię, że przepisanie mieszkania na Panią nie spowoduje konieczności doliczenia do podatku kwot wcześniej odliczonych (utraty prawa do wykorzystanej ulgi mieszkaniowej).

Odnosząc się do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy zważył, co następuje.

W myśl przepisu art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) przepis art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r.

Zgodnie z powołanym przepisem art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:

1)

wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,

2)

w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,

3)

po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,

4)

wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,

5)

przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo - kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

-

do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Stosownie do przepisu art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004 - 2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

Jak stanowi przepis art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. w przypadkach określonych w art. 27a ust. 14 podatnik jest obowiązany wskazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone od dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności. W myśl przepisu art. 27a ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułów wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 (tj. między innymi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego), a następnie po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu, do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.

Wskazać należy, że tylko w sytuacji zaistnienia zdarzeń, o których mowa w powołanych przepisach podatnik ma obowiązek doliczyć, odpowiednio do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, kwoty uprzednio odliczone.

Mając na względzie powołane przepisy oraz opisany stan faktyczny uznać należy, w przypadku nabycia przez Panią lokalu mieszkalnego na wyłączną własność w związku z zawarciem umowy o rozdzielności majątkowej małżeńskiej nie utraci Pani prawa do wykorzystanej w latach poprzednich ulgi podatkowej.

Tym samym stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2007 r., uzupełnionym dnia 1 marca 2007 r., jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia, bowiem z treści wniosku wynika, że pytanie dotyczy zdarzeń przyszłych.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia - stosownie do art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl