PDII/415/4/03 - Wydatki na spłatę odsetek od kredytu

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 31 marca 2003 r. Urząd Skarbowy w Legnicy PDII/415/4/03 Wydatki na spłatę odsetek od kredytu

PYTANIE:

Czy w sytuacji gdy w latach 2000-2002 korzystano z odliczenia od podatku z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej a następnie zrezygnowano z tego odliczenia (zwrot odliczenia nastąpi w 2003 r.) przysługuje prawo do odliczenia od dochodu odsetek od kredytu zaciągniętego na budowę budynku mieszkalnego, która zostanie rozpoczęta w 2003 r.?

W jakim okresie należy wybudować budynek mieszkalny, a także od kiedy i w jakiej wysokości będzie można odliczyć odsetki od kredytu w ramach tzw. "dużej ulgi budowlanej"?

Czy odsetki będą mogły być odliczane przez kolejne lata - aż do wykorzystania pełnej kwoty ulgi?

Czy ulga będzie ustalona jednorazowo, czy też będzie ustalona na każdy rok?

ODPOWIEDŹ:

Zgodnie z art. 26b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z budową budynku mieszkalnego.

W art. 26b ust. 2 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostały wymienione warunki, których spełnienie uprawnia do skorzystanie z wymienionej ulgi. Stosownie do art. 26b ust. 2 pkt 4 odliczenie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, jeżeli inwestycja wymieniona w ust. 1 została zakończona przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę w rozumieniu prawa budowlanego, a zakończenie inwestycji nastąpiło nie wcześniej niż w 2002 r. i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku.

Stosownie natomiast do pkt 7 lit. g) tego przepisu skorzystanie z prawa do odliczenia przysługuje, jeżeli podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe przeznaczone na systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

W myśl art. 26b ust. 4 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczenie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje wyłącznie odsetki:

1) naliczone za okres począwszy od 1 stycznia 2002 r., z zastrzeżeniem ust. 5 i zapłacone od tego dnia,

2) od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty odpowiadającej kwocie określonej zgodnie z art. 27a ust. 2 lub 2a, ustalonej w roku zakończenia inwestycji.

Z treści powołanego przepisu wynika, że ulga, o której mowa jest limitowana, ale nie kwotą odsetek, lecz kwotą kredytu. Od dochodu można bowiem odliczyć jedynie odsetki od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość iloczynu 70 mkw. lokalu i ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej mieszkania, ustalanej w celu obliczania premii gwarancyjnej dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych, ustalonej w roku zakończenia inwestycji.

Zasady odliczania wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) w zakresie odnoszącym się do pytań zawartych w Pani piśmie zostały określone w art. 26b ust. 5,6,7.

Zgodnie z uregulowaniem ust. 5, odliczenia, o których mowa w ust. 1, dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja. Przepis ust. 6 stanowi, że odsetki, o których mowa w ust. 4, zapłacone przed rokiem określonym w ust. 5, mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki. Stosownie natomiast do ust. 7 odsetki, o których mowa w ust. 4, zapłacone przed rokiem określonym w ust. 5 mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku również w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył odsetki; w tym przypadku odliczeniu podlega wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym podatnik dokonał pierwszego odliczenia.

Prawo do odliczania odsetek od kredytu (pożyczki) przysługuje zatem za lata podatkowe, w których ponoszone będą wydatki z tego tytułu, z uwzględnieniem jednak ograniczeń wymienionych w powołanych przepisach art. 26b ust. 5, 6, 7.

Odnosząc się natomiast do kwestii zwrotu przez Panią w 2003 r. dokonanego w latach 2000-2002 r. odliczenia z tytułu gromadzenia oszczędności na rachunku oszczednościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową w związku z rezygnacją z tej formy oszczędzania, Urząd Skarbowy w Legnicy wyjaśnia, że stosownie do przepisu art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowych od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) przepis art. 27a ust. 13 ustawy brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002 r.

Zgodnie natomiast z art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. - jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 2, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Skoro zwróci Pani w 2003 r. ulgę na zasadach określonych w powołanych przepisach, należy przyjąć, że z ulgi tej Pani nie skorzysta. W opisanym stanie faktycznym nie dochodzi zatem do spełnienia dyspozycji art. 26b ust. 2 pkt 7 lit. g) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opublikowano: www.is.wroc.pl