PDII/415-14-3/2006 - Zmniejszenie podatku zeznaniu podatkowym przez osobę, która dokonała wpłaty 1% na konto fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową" ze wskazaniem na konkretną osobę.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 marca 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu PDII/415-14-3/2006 Zmniejszenie podatku zeznaniu podatkowym przez osobę, która dokonała wpłaty 1% na konto fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową" ze wskazaniem na konkretną osobę.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 26 stycznia 2006 r., który wpłynął do tutejszego organu podatkowego w dniu 9 lutego 2006 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości zmniejszenia podatku z tytułu wydatków poniesionych na przekazanie 1 % podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego stwierdza, że stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ww. Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości m.in. naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Natomiast zgodnie z § 2 tegoż art. 14a składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do przedstawienia wyczerpującego stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

W dniu 9 lutego 2006 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie dokonania odliczeń z tytułu przekazania 1 % podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jak wynika z przedmiotowego wniosku Państwa chory syn wymaga leczenia specjalistycznymi lekami osłonowymi i wzmacniającymi. Sytuacja finansowa państwowej opieki medycznej zapewnia refundację jedynie podstawowego leczenia. Wszystko to, co wykracza poza standard trzeba zapewnić z własnych środków finansowych. W tym celu zwróciliście się Państwo o pomoc do Fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową", posiadającej status organizacji pożytku publicznego z prośbą o założenie imiennego konta dla syna. Fundacja założyła takie konto. Zawiera ono nazwę fundacji, numer jej konta i dopisek " X". W związku z powyższym zaistniała wątpliwość czy osoby, które dokonałyby wpłaty 1% podatku na konto niniejszej fundacji ze wskazaniem na konkretną osobę będą mogły dokonać zmniejszenia podatku w swoim zeznaniu rocznym.

Z treści przepisu art. 27d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) wynika, iż podatnik, który w okresie od dnia 1 maja do 31 grudnia roku podatkowego oraz od dnia 1 stycznia do dnia złożenia zeznania dokonał wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego, działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie może dokonać zmniejszenia podatku wynikającego z zeznania rocznego złożonego za dany rok podatkowy. Zmniejszenie to nie może przekroczyć kwoty dokonanej wpłaty oraz nie może przewyższyć 1 % podatku należnego. Ponadto warunkiem umożliwiającym dokonanie zmniejszenia podatku należnego jest:

-

posiadanie dowodu wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, z którego w szczególności wynika imię i nazwisko oraz adres wpłacającego, kwota dokonanej wpłaty, nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata.

-

nie zostały odliczone od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 oraz od przychodu lub podatku na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zmniejszenie, nie dotyczy wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami. Beneficjentem dokonywanych wpłat na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 23 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96 poz. 873) w tym na realizację zadań w zakresie ochrony i promocji zdrowia (art. 4 ust. 1 pkt 5) mogą być tylko organizacje pozarządowe, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne, lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia, z zastrzeżeniem ust. 4 tej ustawy.

Zarówno przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jak i ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nie wykluczają możliwości odliczenia 1 % podatku przekazanego na cele ochrony zdrowia na konto organizacji pożytku publicznego, ze wskazaniem na chore dziecko, gdy zachowane zostaną warunki określone w przepisie art. 27d wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż mają zostać dokonane wpłaty środków pieniężnych przez osoby samodzielnie składające zeznania podatkowe na rzecz instytucji tj. Fundacji " Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową", która realizuje cel wynikający z przepisu art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie tj. ochrona zdrowia, z jednoczesnym wskazaniem na Państwa syna Przemysława Starszak celem sfinansowania kosztów leczenia. Zdaniem tutejszego organu podatkowego w zaistniałej sytuacji nie ulegnie zmianie cel na jaki mają zostać przekazane środki, a ponadto nie ulegnie również zmianie podmiot na konto którego wpłyną środki finansowe, bowiem przelew będzie zawierał zarówno konto Fundacji oraz jej nazwę. Środki pieniężne nadal pozostaną w dyspozycji podmiotu na rzecz którego dokonano wpłaty.

W związku z powyższym oraz mając na uwadze powołane przepisy prawa, osoby które dokonają przekazania 1 % swojego podatku wynikającego z zeznania podatkowego na rzecz Fundacji " Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową" ze wskazaniem na X będą mogły dokonać zmniejszenia swojego podatku w rozliczeniu rocznym za dany rok podatkowy.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Ponadto w myśl przepisów art. 14b § 1 i § 2 ww. Ordynacji podatkowej nie jest dla Pana wiążąca, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Państwa i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Zgodnie z art. 14a § 4 ww ustawy - Ordynacja podatkowa na powyższe postanowienie służy zażalenie, które zgodnie z przepisem art. 236 § 2 pkt 1 tej ustawy wnosi się w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu podatkowego.

Zgodnie z przepisem art. 222, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, zażalenie to powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu określić istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl