PDII/415-1/04/12789 - Świadczenia na rzecz pracowników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 stycznia 2004 r. Urząd Skarbowy w Cieszynie PDII/415-1/04/12789 Świadczenia na rzecz pracowników.

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie w odpowiedzi na pismo z dnia 29 grudnia 2003 r. (data wpływu do tut. Urzędu 31 grudnia 2003 r.) w zakresie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) w art. 21 ust. 1 pkt 11 stanowi, iż wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego (...).

Świadczenia rzeczowe na rzecz pracownika, co do zasady, stanowią przychód ze stosunku pracy. Nie oznacza to jednak, że każde świadczenie, jakie pracownik otrzymuje będzie przyjmowane do podstawy obliczenia podatku. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wśród licznych zwolnień od podatku wymienia również wartość wypłaconych pracownikowi przez pracodawcę świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub własnego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego.

Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że zgodnie z art. 2377 § 1 pkt 1, 2 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze spełniające wymagania określone w Polskich Normach, jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, a także ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jeżeli zatem pracownik będzie otrzymywał ekwiwalent pieniężny za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego w ramach wykonywania przez pracodawcę obowiązków wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, to jego wartość nie będzie przyjmowana do przychodów pracownika

Opublikowano: www.isnet.katowice.pl