PDI413/158/03 - Opodatkowanie usług świadczonych na podstawie kontraktu menedżerskiego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 lipca 2003 r. Izba Skarbowa we Wrocławiu PDI413/158/03 Opodatkowanie usług świadczonych na podstawie kontraktu menedżerskiego

PYTANIE:

Czy w 2003 r. wykonywanie usług w zakresie prowadzenia i zarządzania podmiotami (kontrakty menedżerskie) można uznać za działalność gospodarczą i opodatkować na zasadach ogólnych, czy też za działalność wykonywaną osobiście.

ODPOWIEDŹ:

W związku z zapytaniem Pana z dnia 22 kwietnia 2003 r., skierowanym do Urzędu Skarbowego Wrocław - Fabryczna w sprawie interpretacji przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) Izba Skarbowa we Wrocławiu wskazuje, iż udzielona przez Urząd Skarbowy odpowiedź jest nieprawidłowa. Mając na uwadze powyższe tut. Izba Skarbowa, działając na podstawie przepisu art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) zmienia informację udzieloną Panu przez Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna w datowanym na dzień 12 maja 2003 r. piśmie nr PD I-412-1489-66/03, wyjaśniając co następuje.

W skierowanym do Urzędu Skarbowego piśmie pyta Pan o możliwość opodatkowania w 2003 r. usług w zakresie prowadzenia i zarządzania podmiotami w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Wskazany w piśmie rodzaj świadczonych usług wskazuje, iż mamy w tym przypadku do czynienia z kontraktami menedżerskimi.

W świetle powyższego zauważa się, iż od 1 stycznia 2003 r. na potrzeby ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych została wprowadzona definicja pozarolniczej działalności gospodarczej. Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 5a pkt 6 ustawy, pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej, z wyjątkiem działalności, o której mowa w art. 13. Z kolei obowiązujący również od dnia 1 stycznia 2003 r. przepis art. 3 pkt 9 ustawy - Ordynacja podatkowa stanowi, iż przez działalność gospodarczą rozumie się każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów prawa działalności gospodarczej, wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców.

Przepis art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera katalog przychodów osiąganych z działalności wykonywanej osobiście, określonej w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy. Wśród nich znajdują się:

- w pkt 8 lit. a) przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło uzyskiwane wyłącznie od osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub przedsiębiorcy - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie na potrzeby tych podmiotów i tego samego rodzaju usług nie wykonuje na rzecz ludności, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9;

- w pkt 9 przychody z tytułu osobiście wykonywanej działalności na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umów o podobnym charakterze.

Aby jednak zaliczyć dany rodzaj działalności do działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w pkt 8 lit. a), oprócz zawarcia umowy-zlecenia lub umowy o dzieło muszą zostać spełnione równocześnie jeszcze trzy dodatkowe kryteria:

1) działalność ta musi być wykonywana osobiście (samodzielnie),

2) wyłącznie na potrzeby osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub przedsiębiorcy,

3) tego samego rodzaju usługi nie są wykonywane na rzecz ludności.

Jednak nie każdy przypadek wykonywania umów na warunkach określonych w art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy będzie stanowił przychód z działalności wykonywanej osobiście. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 41 ust. 2 stanowi bowiem, podobnie jak to miało miejsce w latach ubiegłych, że płatnik nie pobiera zaliczek od wypłaconego wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia lub umowy o dzieło, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli otrzyma od podatnika oświadczenie, w którym ten poinformuje, że wykonywane usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej. Powyższe wskazuje, iż ustawodawca przewidział, iż umowy-zlecenia jak i umowy o dzieło mogą być wykonywane zarówno osobiście, jak i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Brak jest natomiast takiej możliwości w odniesieniu do osób wykonujących działalność na podstawie kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, co wprost stwierdza przepis art. 13 pkt 8 wykluczający za swego zakresu działalność, o której mowa w pkt 9, czyli właśnie kontrakty menedżerskie.

Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, iż w obecnym stanie prawnym kontrakty menedżerskie będą zaliczane do działalności wykonywanej osobiście. Gdyby było inaczej w art. 41 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - oprócz art. 13 pkt 2 i 8 - zostałby wymieniony również pkt 9.

Nadto Izba Skarbowa we Wrocławiu wskazuje, iż stosownie do brzmienia § 67 pkt 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2002 r. Nr 27, poz. 268, z późn. zm.) czynności, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnione są od podatku od towarów i usług ze wszelkimi tego konsekwencjami (między innymi podatnicy ci nie wystawiają faktur VAT).

Mając na uwadze powyższe, przyjmując, iż umowy zawarte przez Pana spełniają kryteria uznania ich za kontrakt menedżerski (umowy o podobnym charakterze), Izba Skarbowa we Wrocławiu stwierdza, iż ze swych zobowiązań z tytułu podatku dochodowego nie może się Pan rozliczać w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

Opublikowano: www.is.wroc.pl