PDI-42190/J/9/BA/05 - Kwalifikacja wydatków związanych z uczestnictwem w targach i imprezach wystawienniczych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 października 2005 r. Izba Skarbowa w Opolu PDI-42190/J/9/BA/05 Kwalifikacja wydatków związanych z uczestnictwem w targach i imprezach wystawienniczych

Pytanie podatnika dotyczy kwestii kwalifikacji wydatków związanych z uczestnictwem w targach i imprezach wystawienniczych do kosztów uzyskania przychodów w świetle przepisów ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Decyzja

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 i 207 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia z urzędu interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego udzieloną postanowieniem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z dnia 25.02.2005 r. nr: PD/423-12-2/MS/04/05 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i potwierdza prawidłowość stanowiska Jednostki.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 20.12.2004 r. (bez numeru) Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, tj. w kwestii kwalifikacji wydatków związanych z uczestnictwem w targach i imprezach wystawienniczych do kosztów uzyskania przychodów w świetle przepisów ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnosząca zapytanie Spółka bierze udział w targach i imprezach wystawienniczych i z tego tytułu ponosi różnego rodzaju wydatki związane m.in. z wynajęciem powierzchni wystawienniczej, zabudową stoiska itp. Jak wskazała w treści wniosku Spółka, wydatki te ponosi z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, przed otwarciem targów, często w roku poprzedzającym ich rozpoczęcie, np. w 2004 r. podczas gdy targi zaplanowane są na rok 2005.

Wydatki te -w ocenie Spółki- stanowią koszt uzyskania przychodu w dacie faktycznego poniesienia, gdyż żadne zdarzenie gospodarcze nie stanowi przesłanki do potrącenia ich w innym okresie. Jak wskazała, określona w art. 15 ust. 4 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zasada rozliczania kosztów odnosi się jedynie do kosztów pozostających w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z przychodami danego okresu. Wydatki z tytułu udziału w targach pozostają wprawdzie w związku z przychodami, jednakże uzyskiwanymi w okresach nieidentyfikowalnych. Zdaniem Spółki koszty, których nie można jednoznacznie powiązać z przychodami występującymi w danym okresie, należy rozliczyć w momencie ich poniesienia.

Organ pierwszej instancji, po zapoznaniu się ze sprawą, postanowieniem z dnia 25.02.2005 r. nr: PD/423-12-2/MS/04/05 uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe i stwierdził, powołując się na art. 15 ust. 4 cyt. ustawy o podatku dochodowym, że wydatki te są kosztem podatkowym roku, w którym odbyły się targi, bowiem dopiero fakt uczestnictwa Spółki w imprezie wystawienniczej może wpłynąć na powstanie przychodów z tego tytułu.

Biorąc pod uwagę treść udzielonych ww. Jednostce wyjaśnień w tym zakresie tut. organ stwierdza, iż stanowisko Urzędu Skarbowego wymaga zmiany.

Celem targów czy też imprez wystawienniczych jest zaprezentowanie firmy na zewnątrz oraz przedstawienie oferty handlowej. Sam fakt uczestnictwa nie powoduje bezpośrednio osiągnięcia przychodów, stwarza natomiast możliwość nawiązania nowych kontaktów handlowych oraz szansę zdobycia klientów. Dzięki temu, może dojść do podpisania nowych umów, uzyskania kontraktów i zleceń, a więc osiągnięcia w przyszłości przychodu.

Ponoszący wydatki wystawca nie jest jednak w stanie określić kiedy i czy w ogóle wystąpi z tego tytułu przychód, a więc z przychodami którego roku podatkowego ma powiązać ten wydatek. Związany z udziałem w targach czy wystawach przychód równie dobrze może powstać już w roku, w którym one się odbyły, tj. tutaj w 2005 r. ale też znacznie później, bo dopiero np. w 2007 r. Dlatego nie ma uzasadnienia stanowisko organu I instancji, zgodnie z którym sporne wydatki należałoby wiązać z przychodami 2005 r.

Mając zatem pod uwagę powyższe oraz ogólne zasady wyrażone w treści art. 15 ust. 1, że "kosztem uzyskania są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów" oraz art. 15 ust. 4, iż "koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym którego dotyczą (...)", uzasadnione jest przyjęcie, iż przedmiotowe koszty dotyczą tego roku, w którym zostały poniesione. Oznacza to, iż jedynym wyznacznikiem momentu zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, jest data ich poniesienia. Wtedy bowiem spełniają one w całości wymóg art. 15 ust. 1, tj. poniesienia w celu osiągnięcia przychodów. Tym samym zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wydatki poniesione na targi i imprezy wystawiennicze jako koszty pośrednie są potrącalne w roku ich poniesienia, czyli w odniesieniu do przedstawionej przez Spółkę sytuacji, w roku 2004.

Wydane przez Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu postanowienie z 25.02.2005 r. narusza zatem rażąco przepis art. 15 ust. 4 cyt. ustawy o podatku dochodowym. Powoduje to konieczność jego zmiany, co też uczyniono niniejszą decyzją. Decyzję tę wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego.

W tym stanie faktycznym i prawnym orzeka się jak w sentencji.

Od decyzji niniejszej służy odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni licząc od daty doręczenia decyzji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl