PDI-415/1/105/SP/23/05 - Zaliczenie w ciężar kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z niedoborem paliw płynnych oraz innych towarów handlowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 lipca 2005 r. Urząd Skarbowy w Lubinie PDI-415/1/105/SP/23/05 Zaliczenie w ciężar kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z niedoborem paliw płynnych oraz innych towarów handlowych.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie stwierdza, że stanowisko Pana - przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2005 r. - uzupełnione pismem z dnia 4 sierpnia 2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z niedoborem paliw płynnych oraz innych towarów handlowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubinie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 29 lipca 2005 r. tut. Organ wezwał Pana do uzupełnienia braków we wniosku. Braki te uzupełnione zostały w dniu 4 sierpnia 2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

We wniosku opisał Pan, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w sprzedaży towarów handlowych oraz paliw płynnych. W podpisanej umowie z PKN Orlen S.A. przyjął Pan odpowiedzialność z tytułu ubytków, braków ilościowych i jawnych wad jakościowych lub uszkodzeń - do wysokości zaistniałej szkody biorąc pod uwagę ceny detaliczne z podatkiem VAT. W przypadku paliw płynnych odpowiedzialność Pana następuje wraz z przekroczeniem norm zawartych w umowie, określonych dla poszczególnego rodzaju tych paliw. W tym też zakresie PKN Orlen S.A. obciąża Pana notą księgową za powstałe niedobory. Zaznacza Pan, że w przypadku niedoboru w ilości paliw płynnych odpowiedzialność Pana jest niezależna od Pańskiego działania. Brak jest również możliwości pobrania paliwa ze zbiornika bez jednoczesnego nie zarejestrowania tej operacji w kasie fiskalnej.

W Pana ocenie, w powyższej sprawie stosuje się przepisy prawa podatkowego: art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie opisał Pan, iż z zastosowania tych przepisów wynikają skutki podatkowe w następującej postaci: obciążenie Pana kosztami związanymi z niedoborem paliw płynnych oraz innych towarów handlowych jest związane z przychodami, które uzyskuje Pan z tytułu pośrednictwa w ich sprzedaży i dlatego też są one w Pana przypadku kosztem uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zawarte przepisy w art. 23 ust. 1 cyt. ustawy zawierają zamknięty katalog wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Z uwagi na brak wyraźnego wyłączenia z kosztów stwierdzonych niedoborów w poszczególnych asortymentach towarów, straty z tego tytułu będą stanowić koszty uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej, o ile zostaną prawidłowo rozliczone i udokumentowane, w sposób pozwalający na ustalenie przyczyn ich powstania. Należy tu wskazać, iż w przypadku straty w towarach handlowych - w sytuacji gdy wydatek na zakup towaru został uwzględniony w dacie jego poniesienia - późniejsze poniesienie straty nie ma wpływu na wysokość kosztów. Jednak dla odzwierciedlenia prawidłowej wartości zakupu towarów handlowych należałoby wyksięgować z tej pozycji wartość niedoboru tych towarów i ująć w pozostałych wydatkach.

W związku z tym u osób fizycznych niedobory w uzasadnionych przypadkach mogą stanowić koszt uzyskania przychodu pod warunkiem jednak, iż powstały w trakcie racjonalnego działania podatnika z przyczyn od niego niezależnych.

W związku z tym przedstawione Pana stanowisko w zapytaniu jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa cyt. wyż., niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl