PDFN/415-9/06 - Czy podlega opodatkowaniu sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego od byłego męża (po podziale majątku dorobkowego) na podstawie umowy przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 kwietnia 2006 r. Izba Skarbowa w Katowicach PDFN/415-9/06 Czy podlega opodatkowaniu sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego od byłego męża (po podziale majątku dorobkowego) na podstawie umowy przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 stycznia 2006 r., uzupełnionym pismem z dnia 31 stycznia 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym:

*

w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży w 2006 r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nabytego na podstawie umowy przeniesienia ww. prawa w celu zwolnienia z części zobowiązania z dnia 16 września 2005 r. - nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 stycznia 2006 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek z dnia 26 stycznia 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W dniu 31 stycznia 2006 r. do tut. organu wpłynęło pismo uzupełniające ww. wniosek.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W treści wniosku z dnia 26 stycznia 2006 r. uzupełnionego pismem, które wpłynęło do tutejszego Urzędu dnia 31 stycznia 2006 r., podatniczka przedstawiła następujący stan faktyczny:

w dniu xx.2002 r. Sąd Rejonowy Wydział II Cywilny wydał postanowienie o podziale majątku dorobkowego podatniczki oraz jej byłego męża. W skład tego dorobku wchodziło m.in. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu wraz ze zwaloryzowanym wkładem związanym z tym lokalem w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej. W wyniku rozprawy Sąd zasądził od byłego męża na rzecz podatniczki kwotę pieniężną. W ramach tej spłaty podatniczka otrzymała po 3 latach ww. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (umowa przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w celu zwolnienia z części zobowiązania z dnia xx.2005 r. - akt notarialny Rep. A nr XXX). W dniu xx.2006 r. podatniczka sprzedała ww. prawo do lokalu.

Własne stanowisko w sprawie:

Zdaniem podatniczki dokonana w dniu xx.2006 r. sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego od byłego męża (po podziale majątku dorobkowego) na podstawie umowy przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w celu zwolnienia z części zobowiązania z dnia xx.2005 r. nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zapytanie:

Czy podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych dokonana w dniu xx.2006 r. sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego od byłego męża (po podziale majątku dorobkowego) na podstawie umowy przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w celu zwolnienia z części zobowiązania z dnia xx.2005 r.

Ocena prawna stanowiska pytającego dokonana przez Naczelnika tutejszego Urzędu (z przytoczeniem przepisów prawa):

Przepis art. 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) określa specyfikację źródeł przychodów osiąganych przez podatników z poszczególnych tytułów. Jednym ze źródeł przychodów, unormowanym w ust. 1 pkt 8 ww. artykułu jest odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...).

Ustawodawca użył w powyższym przepisie pojęcia "nabycie", które ma szeroki zakres. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa poszczególnych rodzajów nabycia, dlatego należy uznać, iż źródło przychodu w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 powstanie w wyniku każdej czynności prawnej w zakresie przeniesienia prawa własności nieruchomości bądź ww. praw na nabywcę, jeżeli ich późniejsze odpłatne zbycie nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Kwestie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów z ww. tytułu określają przepisy art. 21 ust. 1 pkt 28 - 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powyższe przepisy nie zwalniają jednakże z opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego od byłego małżonka (po podziale majątku dorobkowego) na podstawie umowy przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w celu zwolnienia z części zobowiązania.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ww. ustawy przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. W myśl art. 28 ust. 2 ww. ustawy podatek od przychodu, o którym mowa w ust. 1, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Z przedstawionego w treści wniosku z dnia 26 stycznia 2006 r. oraz pisma uzupełniającego złożonego do tutejszego Urzędu dnia 31 stycznia 2006 r. stanu faktycznego wynika, iż w 2002 r. Sąd Rejonowy dokonał podziału majątku dorobkowego rozwiedzionych małżonków, w wyniku którego przyznał byłemu małżonkowi podatniczki m.in. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a podatniczce kwotę pieniężną tytułem dopłaty do wartościowego wyrównania udziałów. W ramach spłaty podatniczka otrzymała po 3 latach ww. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (umowa przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w celu zwolnienia z części zobowiązania z dnia xx.2005 r. W dniu xx.2006 r. podatniczka sprzedała ww. prawo do lokalu. Zatem za datę nabycia przez podatniczkę ww. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego należy uznać dn. xx.2005 r. Sprzedaż przez podatniczkę ww. prawa nastąpiła przed upływem pięciu lat licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło nabycie, a więc stanowi przychód w myśl cyt. art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b). Przychód ze sprzedaży ww. prawa dokonanej przez podatniczkę w dn. xx.2006 r. nie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego w myśl powyższych przepisów art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę powyższe przychód uzyskany ze sprzedaży w dn. xx.2006 r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego od byłego męża (po podziale majątku dorobkowego) na podstawie umowy przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w celu zwolnienia z części zobowiązania z dnia 16 września 2005 r. podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawców oraz aktualnego stanu prawnego.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Niniejsze postanowienie zostało wydane w oparciu o aktualny stan prawny. W przypadku zmiany przepisów interpretacja stanie się nieaktualna.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl