PDFN/415-7/06/23434 - Czy podlegają opodatkowaniu przychody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości (nabytej w ramach rekompensaty za mienie pozostawione za granicą) przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 kwietnia 2006 r. Urząd Skarbowy w Raciborzu PDFN/415-7/06/23434 Czy podlegają opodatkowaniu przychody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości (nabytej w ramach rekompensaty za mienie pozostawione za granicą) przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Raciborzu stwierdza, że stanowisko wyżej wymienionego wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 lutego 2006 r. (data wpływu 17 lutego 2006 r. - uzupełnione w dniu 7 marca 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tyt. nabycia nieruchomości za rekompensatę oraz przychodu z tyt. odpłatnego zbycia nieruchomości zbytej przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z treści przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) wynika, że stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

W dniu 17 lutego 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Raciborzu wpłynął wniosek Pani P. w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego. Przedmiotowy wniosek nie spełniał jednak wymogów formalnych określonych przepisami prawa, stąd tutejszy organ pismem Nr z dnia 23 lutego 2006 r. wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia wymienionego wniosku pouczając, iż nie zastosowanie się do wezwania w wyznaczonym terminie skutkować będzie pozostawieniem podania bez rozpatrzenia. Wypełniając powyższe żądanie podatniczka w dniu 7 marca 2006 r. uzupełniła złożony wniosek wnosząc dodatkowo pismo z dnia 6 marca 2006 r. (data wpływu 7 marca 2006 r.), w którym doprecyzowała swoje żądanie oraz zwróciła się o potwierdzenie swojego stanowiska w sprawie, zgodnie z którym jest ona zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych z tyt. nabycia nieruchomości za rekompensatę na podstawie ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami RP (Dz. U. Nr 169, poz. 1418) i będzie zwolniona również z podatku dochodowego od osób fizycznych z tyt. sprzedaży tej nieruchomości (sprzedaż nastąpi w kwietniu 2006 r.).

W piśmie z dnia 17 lutego 2006 r. wnioskodawczyni wskazała, że podstawą nabycia była ustawa z dnia 12 grudnia 2003 r.

Z kolei uzupełniając swój wniosek w dniu 7 marca 2006 r. Pani P. przywołuje ustawę z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1418).

Stanowisko podatnika: Zdaniem Pani P. prawo do zwolnienia w powyższym przypadku będzie wynikało z następujących przepisów:

-

art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), który stanowi, że wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw,

-

art. 21 ust. 1 pkt 30a lit. b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego, nabytych w związku z realizacją prawa do rekompensaty o której mowa w lit. a) o treści realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami RP (Dz. U. Nr 169, poz. 1418), przez osoby uprawnione na podstawie tej ustawy, do wysokości odpowiadającej procentowemu udziałowi wartości tej rekompensaty w cenie nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego z dnia nabycia nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego.

Ze stanu faktycznego wynika, że aktem notarialnym z dnia 6 października 2005 r. Rep. ... Pan L. zam. w ... przy ul. ... nabył na rzecz Pani H. zam. w ... Pana W. zam. w ... oraz Pani P. jako osób uprawnionych do otrzymania ekwiwalentu w zamian za mienie pozostawione poza granicami kraju w związku z wojną rozpoczętą w 1939 r., od Skarbu Państwa nieruchomość położoną w O. przy ul. ... Na poczet ceny nabycia ww. nieruchomości zaliczono 200.000,00 zł z części wartości mienia pozostawionego poza granicami Polski, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o zaliczeniu na poczet ceny sprzedaży albo opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości Skarbu Państwa wartości nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami państwa polskiego. Zgodnie z zaświadczeniem Kierownika Urzędu Rejonowego w G. z dnia 15 lipca 1998 r. wartość pozostawionego mienia została określona na sumę 334.200,00 zł.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa: W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od podatku wolne są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem wymienionych w lit. a-g tego przepisu.

Zgodnie ze stanowiskiem MF wyrażonym w piśmie z dnia 31 grudnia 2004 r. Nr PB5/MC-033-99-2253/04, wartość uprawnienia stanowi rodzaj upustu w cenie sprzedaży albo opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości Skarbu Państwa, który ma zrekompensować szkodę wyrządzoną właścicielowi utraconej nieruchomości. Zdaniem MF, kompensacyjny charakter naprawienia uszczerbku majątkowego, jakiego doznał właściciel utraconej nieruchomości, wskazuje że w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia ze świadczeniem odszkodowawczym, które należy zakwalifikować do przychodów z art. 20 ust. 1 i do którego ma zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym, w związku z czym jest ono wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pani P. zamierza sprzedać swój udział w kwietniu br. co oznacza, że sprzedaż nastąpi przed upływem 5 lat licząc od końca r. kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest - z zastrzeżeniem ust. 2 - odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca r. kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przychód ten, stosownie do art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Podatek ustala się w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek płatny jest bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego właściwego wg miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy w ciągu 2 lat od daty sprzedaży na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a i c powołanej wyżej ustawy.

W powyższym przypadku nie będzie miał zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 30a lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na który powołuje się podatnik we wniosku, który stanowi, że wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego, nabytych w związku z realizacją prawa do rekompensaty o której mowa w lit. a) o treści realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami RP (Dz. U. Nr 169, poz. 1418), przez osoby uprawnione na podstawie tej ustawy, do wysokości odpowiadającej procentowemu udziałowi wartości tej rekompensaty w cenie nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego z dnia nabycia nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego.

W omawianym przypadku prawo do rekompensaty zostało nabyte zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o zaliczeniu na poczet ceny sprzedaży albo opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości Skarbu Państwa wartości nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami państwa polskiego (Dz. U. z 2004 r., Nr 6 poz. 39 z późn. zm.) - przywołana ustawa została uchylona 7 października 2005 r. kiedy to weszła w życie ustawa z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2005 r., Nr 169 poz. 1418), br. Zgodnie natomiast z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży prawa wieczystego użytkowania oraz nieruchomości nabytych stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami w zamian za mienie pozostawione za granicą. Przepisy o gospodarce nieruchomościami stanowią, że na pokrycie opłat za użytkowanie wieczyste lub ceny sprzedaży działki budowlanej oraz ceny sprzedaży położonych na niej budynków lub lokali stanowiących własność Skarbu Państwa osobom, które w związku z wojną rozpoczętą w 1939 r. pozostawiły nieruchomości na terenach nie wchodzących w skład obecnego obszaru państwa, a które na mocy umów międzynarodowych zawartych przez państwo miały otrzymać ekwiwalent za mienie pozostawione za granicą, zalicza się wartość pozostawionych nieruchomości. Z kolei w przypadku śmierci właściciela pozostawionej nieruchomości, prawo do zaliczenia wartości nieruchomości - stosownie do art. 2 ust. 2 ww. ustawy z 12 grudnia 2003 r. - przyznano łącznie wszystkim jego spadkobiercom, jeżeli posiadają oni obywatelstwo polskie i zamieszkują na stałe w Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej od 30 stycznia 2004 r. albo jednemu z nich wskazanemu przez pozostałych spadkobierców.

W związku z powyższym w Pani sytuacji będzie miało zastosowanie zwolnienie uzyskanych przychodów ze sprzedaży nieruchomości na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 30 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl