PDFN/415/1504/06 - Koszty stosowane przy wyliczaniu wynagrodzenia urlopowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 października 2006 r. Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej PDFN/415/1504/06 Koszty stosowane przy wyliczaniu wynagrodzenia urlopowego.

"(...) Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawcy zatrudnionemu w ramach stosunku pracy przysługuje wynagrodzenie zasadnicze składające się z płacy zasadniczej oraz honorarium za prace twórcze, od którego naliczane są 50% koszty uzyskania przychodów.

(...) Czy przy wyliczaniu wynagrodzenia urlopowego w części stanowiącej honoraria należy zastosować 50% koszty uzyskania przychodów, czy też przebywając na urlopie wypoczynkowym pracownik nie zachowuje prawa do naliczania ww. kosztów?

(...) Stosownie do przepisu art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Z treści powołanego przepisu wynika, że przesłanką zastosowania kosztów w wysokości 50% uzyskanego przychodu jest stwierdzenie korzystania przez podatnika (twórcę) z wymienionych praw w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U z 2000 r. nr 80, poz. 904 ze zm.). Stosownie do art. 1 ust. 1 ww. ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utworu). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są między innymi utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).

(...) Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Oznacza to, iż nie ma przeszkód, aby w przypadku dokonania wypłaty wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy traktować je jako przychód ze stosunku pracy.

Pracownikowi uzyskującemu przychody z tytułu stosunku służbowego przysługuje, zgodnie z przepisem art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczenie jednej, pełnej miesięcznej normy kosztów uzyskania przychodów niezależnie od wymiaru czasu pracy. W przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody od jednego zakładu pracy - wynoszą one 102,25 zł miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1.227 zł.

Wynagrodzenie urlopowe jest świadczeniem stanowiącym przychód ze stosunku pracy i przy poborze zaliczki na podatek dochodowy należy uwzględnić zryczałtowane koszty uzyskania przychodu, wynikające z art. 22 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Inaczej jest traktowana sprawa kosztów uzyskania przychodów twórców i autorów zatrudnionych na umowę o pracę. O zastosowaniu 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich decyduje wyłącznie fakt uzyskania przychodu jako wynagrodzenia za wykonanie czynności (utworu), będącej przedmiotem prawa autorskiego. W czasie urlopu wypoczynkowego pracownik nie wykonuje pracy, nie wypełnia obowiązku twórczego działania o indywidualnym charakterze, którego efektem jest powstanie utworu w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.), zatem stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzeń pracowników dotyczy tych okresów zatrudnienia, w których praca o charakterze twórczym jest przez poszczególnych pracowników rzeczywiście wykonywana.

Reasumując, nie ma podstaw do stosowania tego rodzaju kosztów do wynagrodzeń wypłacanych za okres urlopu wypoczynkowego, czy też za okres zwolnienia z pracy z powodu choroby (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2007/1/40