PDFI/415-9/07 - Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczej prowadzonej w miejscu zamieszkania podatnika wydatków poniesionych w związku z usługą dostępu do sieci Internet.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 lipca 2007 r. Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej PDFI/415-9/07 Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczej prowadzonej w miejscu zamieszkania podatnika wydatków poniesionych w związku z usługą dostępu do sieci Internet.

W dniu 25 kwietnia 2007 r. wpłynął Pani wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego tj. art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 z późn. zm.), uzupełniony pismem z dnia 16 maja 2007 r., w którym pyta Pani, czy może księgować w koszty uzyskania przychodów wydatek za Internet, który jest zainstalowany w budynku mieszkalnym, który jest jednocześnie siedzibą firmy.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu w punkcie handlowym przy ulicy x., w którym zainstalowany jest Internet. W budynku mieszkalnym, który jest równocześnie siedzibą "XXX" Firmy Handlowo-Usługowej także zainstalowano Internet. Kontrahenci, z którymi współpracuje Pani pracują w godzinach od 6 do 22. Pani potrzebuje kontaktu w celu przesyłania i korygowania zamówień oraz ustalania transportu. Brak takiego kontaktu powoduje według Pani opóźnienia w dostawach, uzgodnieniach, zamówieniach, co przyczynia się do niezadowolenia klientów i odejścia do konkurencji.

Według Pani korzystanie z Internetu w siedzibie firmy jest niezbędne i wydatki ponoszone na ten cel stanowią koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

W myśl art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w § 1, zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Tak więc, aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów powinien istnieć związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesionym wydatkiem a przychodem. Ponadto wydatek ten powinien być udokumentowany w sposób właściwy.

Z załączonej do wniosku umowy abonenckiej zawartej pomiędzy Operatorem a Panią wynika, że Pani jako abonent zdecydowała się na usługę dostępu do sieci Internet. W ramach tej usługi otrzymuje Pani nielimitowany czas dostępu do sieci Internet. Otrzymuje również 10MB miejsca na serwerze firmy Y na pocztę e-mail i stronę www. Abonament z tytułu korzystania z usługi dostępu do Internetu w lokalu mieszkalnym wynosi 40.00 PLN + 22% VAT miesięcznie.

Ponieważ z usług dostępu do Internetu korzysta Pani w miejscu zamieszkania będącym równocześnie siedzibą firmy istnieje możliwość korzystania z tej usługi także dla celów prywatnych przez Panią, jak również przez członków rodzinny.

Jeżeli Internet zainstalowany w Pani domu będzie służył wyłącznie do prowadzonej działalności gospodarczej, z której uzyskiwane są przychody, wówczas wydatki ponoszone na opłacanie miesięcznego abonamentu za Internet będą stanowiły koszty uzyskania przychodów prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tych zdarzeń w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pani jako podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl