PDFI/415/2/05 - Odliczenie od podatku wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 23 marca 2005 r. Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej PDFI/415/2/05 Odliczenie od podatku wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe.

Pytanie podatnika

Czy wydatki poniesione na wykończenia domu wolnostojącego zakupionego w stanie surowym otwartym od daty zakupu do daty odebrania budynku i zameldowania poniesione w 2004 r. podlegają uldze na remont i modernizację budynku mieszkalnego?

Podatniczka zakupiła w listopadzie 2003 r. dom wolnostojący murowany w stanie surowym niezamkniętym - akt notarialny z 4 listopada 2003 r. W roku podatkowym 2004 wnioskodawca poniosła wydatki na zamknięcie oraz wykończenie przedmiotowego budynku przed odbiorem przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który nastąpił dnia 29 lipca 2004 r. i przed zameldowaniem się, które miało miejsce dnia 12 sierpnia 2004 r. Obecnie Podatniczka chce skorzystać z ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. podatek dochodowy w roku podatkowym zmniejsza się o poniesione przez podatnika wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej utworzonych na podstawie odrębnych przepisów. Stosownie do obowiązujących od 1 stycznia 2004 r. przepisów ustawy podatkowej w/w przepis został uchylony. Jednakże na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) każdy podatnik ma możliwość skorzystania z ulgi remontowej do końca 2005 r. (w granicach limitu) jeżeli spełnia warunki, o których mowa w art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

Na podstawie cytowanych wyżej przepisów, aby skorzystać z prawa do zmniejszenia podatku dochodowego niezbędne jest spełnienie łącznie następujących warunków: 1) poniesienie odpowiednio udokumentowanych wydatków - w sposób określony w art. 27a ust. 6 pkt 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodem odprawy celnej, 2) wydatki te poniesione zostały na własne potrzeby mieszkaniowe, 3) wydatki przeznaczono na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego, w zakresie wynikającym z rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego,4) wydatki dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,5) wydatki nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a także nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. Przedstawione przez Panią w piśmie stanowisko, w podanym stanie faktycznym nie jest słuszne, bowiem nie spełnia Pani jednego z wyżej wskazanych warunków, a mianowicie poniesione przez Panią wydatki nie zostały przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego. Natomiast prawo do odliczeń wydatków poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r. na wykończenie budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym do dnia zasiedlenia tego lokalu przysługuje - w związku z likwidacją tzw. dużej ulgi budowlanej - wyłącznie podatnikom, którzy prawo do odliczania od podatku poniesionych na ww. cele nabyli w latach 1997-2001. Niewykończony budynek w stanie surowym niezamkniętym został zakupiony przez Panią w 2003 r., natomiast jego odbiór nastąpił 29 lipca 2004 r. W związku z tym możliwość odliczenia wydatków na wykończenie nowo wybudowanego budynku w ramach ulgi remontowej nabyła Pani dopiero z chwilą zakończenia budowy tj od momentu zawiadomienia właściwego organu o zakończeniu budowy obiektu budowlanego. Remont i modernizacja może być dokonana w istniejącym już (wybudowanym) budynku. Zatem stanowisko Podatniczki przedstawione w uzupełnieniu wniosku o udzielenie interpretacji, które wpłynęło dnia 01 lutego 2005 r. w podanym stanie faktycznym jest nieprawidłowe. Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika. Wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl