PDFD/415-13/06 - Czy istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na realizację nie dokończonej inwestycji polegającej na zabudowie działki budynkiem magazynowo-administracyjnym w momencie jej sprzedaży?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 marca 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach PDFD/415-13/06 Czy istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na realizację nie dokończonej inwestycji polegającej na zabudowie działki budynkiem magazynowo-administracyjnym w momencie jej sprzedaży?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 9 lutego 2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 15 lutego 2006 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu działalności gospodarczej wydatków poniesionych na realizację nie dokończonej inwestycji polegającej na zabudowie działki budynkiem magazynowo-administracyjnym w momencie jej sprzedaży

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lutego 2006 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

Stan faktyczny: Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż jest Pan wspólnikiem spółki cywilnej. W 1997 r. wspólnicy spółki, dokonali zakupu działki, na której rozpoczęta została inwestycja zmierzająca do zabudowy jej terenu budynkiem magazynowo-administracyjnym. Do 2000 r. ponoszone były wydatki związane m.in. z dokonaniem uzgodnień, sporządzeniem map, przeprowadzeniem badań technicznych oraz zakupem konstrukcji budynku. Wydatki te nie stanowiły kosztu uzyskania przychodu i traktowane były jako "inwestycje rozpoczęte - środki trwałe w budowie". W 2000 r. przedsiębiorstwo zakupiło inny budynek magazynowy. W 2005 r. wspólnicy spółki cywilnej podjęli decyzję o sprzedaży rozpoczętej inwestycji.

Stanowisko Wnioskodawcy: We wniosku zwrócił się Pan o potwierdzenie słuszności swojego stanowiska, iż wartość poniesionych przez spółkę w latach 1997-2000 wydatków w związku z realizacją inwestycji dotyczącej zabudowy działki budynkiem magazynowo-administracyjnym stanowi koszt uzyskania przychodu w momencie sprzedaży niedokończonej inwestycji. Zdaniem Pana w niniejszym przypadku nie ma zastosowania przepis art. 23 ust. 1 pkt 35 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ponieważ inwestycja, choć nie została zakończona odsprzedana została z zyskiem.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Stosownie do przepisu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, w tym także odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z przepisami tejże ustawy, z wyjątkiem kosztów wyraźnie wyłączonych, wymienionych w art. 23 ustawy. Z uwagi na fakt, iż prawo podatkowe nie posługuje się pojęciem "koszty" w kategorii ekonomicznej czy rachunkowej lecz specyficzną i właściwą tylko sobie kategorią kosztów uzyskania przychodów, podatkowe ujęcie kosztów różni się znacznie od ujęcia ekonomicznego (finansowego) oraz rachunkowego. Z tego też względu wydatek będący kosztem w sensie ekonomicznym poniesiony przez podatnika w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej nie musi wcale stanowić kosztu w znaczeniu podatkowym i w konsekwencji, nie każdy poniesiony koszt w znaczeniu ekonomicznym jest możliwym do potrącenia kosztem podatkowym. Jedynie ustawowo określone koszty umożliwiają zmniejszenie podstawy opodatkowania i wpływają na wysokość zobowiązania podatkowego. Jak wynika z powyższego przepisu, decydującym dla uznania danego wydatku za koszt podatkowy jest zaistnienie łącznie następujących przesłanek: celem poniesienia wydatku powinno być osiągnięcie przychodu, wydatek powinien być prawidłowo udokumentowany oraz wydatek ten nie może znajdować się w określonym w art. 23 katalogu wydatków, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określają bezpośrednio - w art. 5a pkt 1 - iż inwestycje oznaczają środki trwałe w budowie w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76 poz. 694 z późn. zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 16 ustawy o rachunkowości, przez środki trwałe w budowie rozumie się zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego. Generalną zasadą jest, iż do środków trwałych można zaliczyć jedynie stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia składniki majątkowe o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu lub dzierżawy. Tym samym z pojęciem "inwestycja" łączą się zarówno wydatki na nabycie i wytworzenie środków trwałych, jak również na ich ulepszenie. W kwestiach odnoszących się do inwestycji przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią, iż:

1.

wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wydatki na ich ulepszenie nie są zaliczane bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu - jednakże zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami i pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, bez względu na czas ich poniesienia - art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) i c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

2.

nie stanowią kosztu uzyskania przychodu odsetki, prowizje i różnice kursowe od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji - art. 23 ust. 1 pkt 33 ustawy,

3.

nie uważa się za koszt uzyskania przychodu poniesionych kosztów zaniechanych inwestycji - art. 23 ust. 1 pkt 35 ustawy.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż koszty realizacji inwestycji nie stanowią bezpośrednio kosztów uzyskania przychodu na postawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lecz zaliczane są do kosztów w sposób pośredni, tj. poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane od wytworzonych środków trwałych powstałych w wyniku zakończenia realizacji inwestycji. W przypadku sprzedaży inwestycji rozpoczętych (zaniechanych), wydatki na nie poniesione mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu, bowiem zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu ze sprzedaży inwestycji. Kosztami tymi będą wszelkie koszty, które w razie ukończenia inwestycji uwzględnione byłyby w wartości początkowej środka trwałego objętego inwestycją. Reasumując, w przypadku sprzedaży działki obejmującej również sprzedaż nakładów poniesionych w związku z budową budynku magazynowo-administracyjnego wznoszoną na tym gruncie, poniesione przez spółkę nakłady inwestycyjne stanowić będą koszt uzyskania przychodu w momencie dokonania tejże sprzedaży.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl