PDF I /415-22/04 - Wystąpienie wspólnika ze spółki a prawo do zwolnienia od podatku w związku z prowadzeniem działalności w specjalnej strefie ekonomicznej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 grudnia 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie PDF I /415-22/04 Wystąpienie wspólnika ze spółki a prawo do zwolnienia od podatku w związku z prowadzeniem działalności w specjalnej strefie ekonomicznej

Pytanie podatnika

1. Czy wystąpienie ze spółki któregokolwiek ze wspólników spowoduje utratę przez niego prawa do zwolnienia dochodów uzyskanych z działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej za okres, kiedy był wspólnikiem spółki?

2. Czy prawo do zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym będą mieli też nowi wspólnicy przystępujący do spółki w trakcie prowadzenia przez nią działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej?

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie, na pisemne zapytanie podatników z dnia 24.11.2004 r. udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawili stan faktyczny, z którego wynika, że wspólnicy 4 osobowej Spółki Jawnej prowadzą działalność gospodarczą na terenie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Działalność prowadzona jest na podstawie zezwolenia wydanego Spółce Jawnej w dniu 21 marca 2002 r. Od 2003 r. każdy ze wspólników odrębnie, korzysta na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ze zwolnienia od podatku dochodowego dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej uzyskanej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnicy formułują stanowisko, że:

Wystąpienie ze spółki któregokolwiek ze wspólników nie spowoduje utraty przez niego prawa do zwolnienia dochodów uzyskanych z działalności za okres, kiedy był wspólnikiem spółki.

Prawo do zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym będą mieli też nowi wspólnicy przystępujący do spółki w trakcie prowadzenia przez nią działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przewiduje, że "wolne od podatku dochodowego są dochody podatników, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600 ze zm.), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie niniejszego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami".

Zezwolenie jest wydawane na podstawie art. 16 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i określa ono przedmiot działalności gospodarczej oraz warunki dotyczące w szczególności:

- Zatrudnienia przez przedsiębiorcę przy prowadzeniu działalności gospodarczej na terenie strefy przez określony czas określonej liczby pracowników.

- Dokonania przez przedsiębiorcę inwestycji na terenie strefy o wartości przewyższającej określoną kwotę.

- Zezwolenia udziela, cofa i zmienia Minister właściwy do spraw gospodarki.

Artykuł 19 ust. 3 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych przewiduje, że zezwolenie może być cofnięte albo zakres lub przedmiot działalności określony w zezwoleniu może zostać ograniczony, jeżeli przedsiębiorca:

- Zaprzestał na terenie strefy prowadzenia działalności gospodarczej, na którą posiadał zezwolenie, lub

- Rażąco uchybił warunkom określonym w zezwoleniu, lub

- Nie usunął uchybień stwierdzonych w toku kontroli, o której mowa w art. 18, w terminie do ich usunięcia wyznaczonym w wezwaniu ministra właściwego do spraw gospodarki.

Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna ustanowiona została rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 września 1997 r. (Dz. U. Nr 135, poz. 905 ze zm.).

Przepis § 5 cyt. wyżej Rozporządzenia stanowi, że zwolnienie od podatku dochodowego z tytułu kosztów nowej inwestycji przysługuje przedsiębiorcy, począwszy od miesiąca, w którym poniósł wydatki inwestycyjne w okresie od dnia uzyskania zezwolenia, aż do wyczerpania dopuszczalnej pomocy regionalnej, pod warunkiem że:

- Nie przeniesie w jakiejkolwiek formie własności składników majątku, z którymi były związane wydatki inwestycyjne - przez okres 5 lat od dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

- Będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres nie krótszy niż 5 lat.

Przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) przewidują okoliczności rozwiązania spółki jawnej.

Zgodnie z art. 58 cyt. wyżej Kodeksu rozwiązanie spółki powodują:

- Przyczyny przewidziane w umowie spółki.

- Jednomyślna uchwała wszystkich wspólników.

- Ogłoszenie upadłości spółki.

- Śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości.

- Wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika.

- Prawomocne orzeczenie sądu.

Artykuł 59 cyt. wyżej Kodeksu przewiduje, że spółkę uważa się za przedłużoną na czas nieoznaczony w przypadku, gdy pomimo istnienia przyczyn rozwiązania przewidzianych w umowie, prowadzi ona swoją działalność za zgodą wszystkich wspólników.

Biorąc pod uwagę powyższe z punktu widzenia przepisów podatkowych warunkiem zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej jest posiadanie zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie danej strefy. W sytuacji, gdy przedsiębiorcą jest osobowa spółka handlowa uprawnienia do zwolnienia przysługują wspólnikom tej spółki w okresie ważności zezwolenia, pod warunkiem, że spółka nadal będzie prowadziła działalność po wystąpieniu wspólnika. Warunki udzielania oraz okoliczności i skutki cofnięcia zezwolenia rozstrzygają odrębne przepisy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl