PDF/E/005-1-172/04 - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzeń z tytułu praw autorskich.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 grudnia 2004 r. Izba Skarbowa w Olsztynie PDF/E/005-1-172/04 Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzeń z tytułu praw autorskich.

Pytanie podatnika - w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzeń z tytułu praw autorskich wypłacanych w 2004 r.

Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), zmieniam interpretację Naczelnika Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie z dnia 11 października 2004 r. Nr US.PD/418-15/IB/04 udzieloną Spółce Akcyjnej "L." w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzeń z tytułu praw autorskich wypłacanych w 2004 r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w roku 1997 Spółka zawarła umowę o dzieło z osobami fizycznymi, posiadającymi polskie obywatelstwo, na opracowanie i udostępnienie projektu wynalazczego jakim miała być kamizelka ochronna. Wykonawcy tego projektu nie są pracownikami tej firmy, ani też nie oświadczyli, że prowadzą działalność gospodarczą.

Zgodnie z zawartą umową prawo do uzyskania patentu na wynalazek czy też prawo ochronne do wzoru użytkowego przysługuje Spółce Akcyjnej "L." (Zamawiającemu), natomiast za wdrożenie projektu do produkcji ustalono wynagrodzenie autorskie dla wykonawcy w wysokości 1,5% ceny zbytu netto w 1997 r., zaś w latach następnych - 2% ceny zbytu wyrobów netto, które to Spółka chce wypłacić w roku 2004.

Stosownie do postanowień art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest działalność wykonywana osobiście. Zaś za przychody z tej działalności w myśl art. 13 pkt 8 lit. a) cyt. ustawy uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9 (m.in. kontrakty menedżerskie).

Ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje zagadnienia dotyczącego praw autorskich, należy się odnieść do ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. jedn. tekst z 2000 r. Nr 80, poz. 904 z późn. zm.). Stosownie do zapisów jej art. 1 ust. 1 przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności są to utwory wzornictwa przemysłowego (art. 1 ust. 2 pkt 5 ww. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). A więc opracowanie projektu wynalazczego w postaci kamizelki ochronnej jest przedmiotem prawa autorskiego. Natomiast zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ustawy prawo autorskie przysługuje jego twórcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej.

Stosownie zaś do treści art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, twórcom korzystającym z praw autorskich określa się koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Z kolei w myśl art. 41 ust. 1 tej ustawy, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty należności osobom fizycznym mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z tytułu działalności wykonywanej osobiście, są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).

Zaliczkę od tych dochodów zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w myśl art. 41 ust. 1a cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 października 2004 r., nadanym ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135).

Zaliczki te płatnik (w tym przypadku osoba prawna) ma obowiązek przekazać w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po miesiącu, w którym te zaliczki pobrano na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru (art. 42 ust. 1 ww. ustawy). Deklaracją tą będzie PIT-4. Zaś imienną informacją o wysokości dochodu, którą w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy są obowiązani przesłać podatnikom oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika (art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy) jest deklaracja PIT-11/8B.

A zatem w tym przypadku dla wynagrodzeń autorskich należy zastosować koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% przychodów, stosownie do treści przytoczonego art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i zaliczkę na podatek w wysokości 19% należności, zgodnie z cyt. powyżej art. 41 ust. 1 wspomnianej ustawy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl