PDF/415-43/05 - Wspólnik wykreślony ze spółki jawnej decyzją sądu, a opodatkowanie podatkiem dochodowym od dochodów spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 grudnia 2005 r. Urząd Skarbowy w Oświęcimiu PDF/415-43/05 Wspólnik wykreślony ze spółki jawnej decyzją sądu, a opodatkowanie podatkiem dochodowym od dochodów spółki.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 20 września 2005 r. (wpływ 23.09.05 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 20.09.2005 r. (wpływ 23.09.05 r.) zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ze stanu faktycznego, przedstawionego w piśmie wynika, że jako osoba fizyczna prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie transportu krajowego i zagranicznego.

W spółce jawnej był Pan wspólnikiem do dnia 31.12.2004 r., ponieważ złożył Pan pisemne wypowiedzenie udziałów, czego potwierdzeniem jest wyrok Sądu Rejonowego z dnia 5.08.2005 r., dodatkowo nadmienia Pan, że spółka nadal prowadzi działalność i nie została wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego. Pomimo wypowiedzenia udziałów biuro prowadzące dokumentacje spółki podaje Panu co miesiąc informacje odnośnie wartości przychodów i kosztów spółki, celem rozliczenia przez Pana w deklaracji PIT-5.

W związku z powyższym precyzuje Pan następujące zapytanie:

Czy powinien Pan płacić podatek dochodowy od dochodów spółki jawnej, jeżeli decyzją sądu został Pan z niej wykreślony?

Zdaniem Pana - nie jest Pan zobowiązany do opłacania z tego tytułu podatku.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - dalej u.p.d.o.f. - źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 8 ust. 1 u.p.d.o.f. przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu wg skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 u.p.d.o.f. Z kolei zgodnie z przepisem art. 44 ust. 1 i 6 u.p.d.o.f. podatnicy osiągający dochody m.in. z działalności gospodarczej są zobowiązani bez wezwania do wpłacania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy oraz składania deklaracji wg wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku.

W myśl powyższych przepisów w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki jawnej przychody uzyskane z tego tytułu stanowią przychody z działalności gospodarczej i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych u każdego wspólnika odrębnie, wysokość przychodu przypadającego na każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku spółki. Tut. organ zauważa jednakże, że kwestie związane z funkcjonowaniem spółki jawnej regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), jeżeli w myśl przepisów tej ustawy nie jest Pan już wspólnikiem spółki, to nie jest Pan zobowiązany do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów osiąganych przez spółkę jawną w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 o.p.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl