PDF-415-35/2004 - Czy przychód ze sprzedaży gruntu rolnego podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 grudnia 2004 r. Izba Skarbowa w Zielonej Górze PDF-415-35/2004 Czy przychód ze sprzedaży gruntu rolnego podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Słubicach na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) na skierowane przez Panią zapytanie, wyrażone w piśmie z dnia 11 listopada 2004 r. udziela odpowiedzi o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, co następuje:

Kwestia sprowadza się do zajęcia stanowiska, czy podlega opodatkowaniu przychód uzyskany ze sprzedaży gruntu rolnego jeżeli sprzedaż nastąpiła przed upływem pięciu lat, czy zaś zwolniony jest na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Do pisma z zapytaniem dołącza Pani akt notarialny nr X z dnia 3 września 2004 r. warunkowej umowy sprzedaży nieruchomości będącej rolą, położonej w S, składającej się z działki gruntu nr Y o obszarze 1,2727 ha oraz akt notarialny nr Z z dnia 29 października 2004 r. umowy przeniesienia własności przedmiotowego gruntu.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem uzyskania przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Podatek od tego przychodu zgodnie z art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Zasada ta nie ma zastosowania do podatników dokonujących odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)-c), którzy w terminie 14 dni od daty dokonania tego zbycia złożą oświadczenie, że przychód ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e). Jeżeli nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami. W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru.

Zgodnie zaś z art. 21 ust 1 pkt 28 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnione z opodatkowania wyżej wymienionym podatkiem są przychody uzyskane ze sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z ta sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny. Tak sformułowane brzmienie przepisu oznacza, że w momencie sprzedaży gruntu na inny cel następuje utrata rolnego lub leśnego charakteru gruntów i uzyskany w ten sposób przychód nie jest wolny od podatku dochodowego. Cel nabycia gruntów wynika bezpośrednio z akt notarialnego.

Na tle stanu faktycznego (akt notarialny nr Z) stwierdzić można, że sprzedany prze Panią grunt, nie został przeznaczony na cele rolnicze. Strona kupująca oświadczyła w akcie notarialnym, że nabycia dokonuje nie spełniając warunków, o których mowa w art. 5 i 6 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. Nr 64, poz. 592) tj. nie jest rolnikiem indywidualnym prowadzącym gospodarstwo rolne i nie posiada kwalifikacji rolniczych. Zbyta działka tylko ze względu na obszar (a nie zagospodarowanie) stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431) w związku z art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie można zatem przyjąć ze względu na powierzchnię gruntu, że sprzedana działka zachowała charakter rolny.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl