PDF/415-0094/03 - Warunki zastosowania 19% liniowego podatku dochodowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 stycznia 2004 r. Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej PDF/415-0094/03 Warunki zastosowania 19% liniowego podatku dochodowego.

W odpowiedzi na wniosek z dnia 8 grudnia 2003 r., w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej trzyosobowej. Jednocześnie jest Pani zatrudniona w ramach stosunku pracy w firmie usługowej prowadzonej jednoosobowo przez osobę fizyczną. Od około pięciu lat firma jednoosobowa (z którą łączy Panią stosunek pracy) zleca spółce cywilnej (w której jest Pani jedną ze wspólniczek) wykonywanie tych samych czynności usługowych jakie Pani wykonuje na podstawie umowy o pracę. Taki sam sposób wzajemnej współpracy przewidywany jest także w 2004 r.

Pytanie brzmi: czy zarówno Pani jak i pozostali wspólnicy spółki cywilnej od 2004 r. mogą wybrać opodatkowanie w sposób określony w art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. 19% -wy liniowy podatek dochodowy od dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej.

W piśmie wyrażono stanowisko, że art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie pozbawia Pani oraz wspólników spółki cywilnej możliwości wyboru w 2004 r. opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej zgodnie z art. 30c, tj.: w wysokości 19% podstawy opodatkowania (tzw. podatek liniowy).

Zgodnie z art. 9a ust. 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm. - przepis zmieniony przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. Nr 202, poz. 1956):

Podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9a ust. 2 ustawy).

Jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek (art. 9a ust. 3 ustawy).

Z powyższych przepisów, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2004 r. wynika, iż z opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będą mogli korzystać podatnicy, którzy uzyskają z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w ramach stosunku pracy. Ponieważ w 2004 r. spółka cywilna, w której jest Pani udziałowcem zamierza wykonywać na rzecz przedsiębiorstwa, w którym jest Pani zatrudniona czynności odpowiadające czynnościom wykonywanym przez Panią w ramach stosunku pracy - to zgodnie z cytowanymi wyżej przepisami w 2004 r. nie będzie mogła Pani korzystać z opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepis art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej nakłada na organy podatkowe obowiązek udzielania pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego podatnikom, płatnikom lub inkasentom, w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Ponieważ Pani pytanie dotyczące możliwości wyboru przez pozostałych wspólników spółki cywilnej opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie dotyczy Pani indywidualnej sprawy, tutejszy organ podatkowy odmawia udzielenia informacji w tym zakresie.

We wniosku z dnia 8 grudnia 2003 r. ponadto przedstawiła Pani opinię na temat przesłanek, którymi kierował się ustawodawca wprowadzając do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych treść wymienionego wcześniej przepisu art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tutejszy organ podatkowy uprzejmie wyjaśnia, że nie jest uprawniony do komentowania zaprezentowanej przez Panią opinii, bowiem zgodnie z cytowanym art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej uprawnienia organu podatkowego zawężone są wyłącznie do udzielania informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl