PDF/415-0002/04 - Przychód ze sprzedaży udziałów w nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 lutego 2004 r. Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej PDF/415-0002/04 Przychód ze sprzedaży udziałów w nieruchomości.

W odpowiedzi na wniosek z dnia 7 stycznia 2004 r., w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz załączonych do wniosku aktów notarialnych wynika, że w dniu 11 grudnia 2000 r. na podstawie umowy darowizny A. i M. S. otrzymały od rodziców po 1/10 udziału w nieruchomości objętej Kw. nr.... Na podstawie umowy z dnia 18 grudnia 2000 r. zniesiono współwłasność w/w nieruchomości w ten sposób, że A. i M. S. stały się współwłaścicielkami przedmiotowej nieruchomość po połowie. Na podstawie umowy sprzedaży z dnia 22 grudnia 2003 r. A. i M. S. sprzedały spółce "M." A.G. S.A. wydzieloną z w/w nieruchomości działkę oznaczoną pgr... o powierzchni 381 m2.

W umowie sprzedaży zaznaczono, że w obrębie sprzedanej działki usytuowany jest budynek kotłowni, wzniesiony przez spółkę "M.". Zgodnie z § 5 aktu notarialnego (umowy sprzedaży) w/w działka sprzedana została przez za łączną cenę 20.000 zł.

Na poczet ceny gruntu zaliczona została wartość budynku zmodernizowanego przez spółkę "M." na działce pgr.... (§ 6 aktu notarialnego).

Pytanie brzmi: czy umowa sprzedaży z dnia 22 grudnia 2003 r. rodzi skutki w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wg przedstawionego stanowiska w/w umowa nie rodzi skutków w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż nieruchomość nabyta została w drodze darowizny i fizycznie nie uzyskano przychodu z tytułu sprzedaży.

W omawianej sprawie przychód z tytułu odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości wystąpił w dniu 22 grudnia 2003 r. zatem zastosowanie będą miały przepisy prawa obowiązujące w 2003 r.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...).

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej - art. 19 ust. 1 ustawy.

Wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c): w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny - art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy.

W przedmiotowej sprawie odpłatne zbycie (sprzedaż) udziałów w nieruchomości nastąpiło przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym udziały te zostały nabyte. Przedmiotowe udziały nabyte zostały w części w drodze darowizny, a w części w wyniku zniesienia współwłasności.

Zgodnie z w/w przepisami zwolnieniem podatkowym nie zostały objęte przychody ze sprzedaży nieruchomości lub ich części nabytych uprzednio w drodze zniesienia współwłasności. Zatem przychód ze sprzedaży udziałów w nieruchomości, w części przekraczającej udział nabyty w drodze darowizny, nie korzysta ze zwolnienia.

W przedmiotowej sprawie zwolnieniu podlega kwota odpowiadająca 1/10 ceny sprzedaży. Zgodnie z przedłożonym aktem notarialnym na poczet ceny gruntu, która została określona w kwocie 20.000 zł zaliczona została wartość poczynionych przez spółkę "M." nakładów w budynku znajdującym się na działce pgr..... Zatem kwota ta zgodnie z cytowanym art. 19 ust. 1 ustawy pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia stanowi przychód z odpłatnego zbycia (sprzedaży) udziałów w/w nieruchomości.

Opublikowano: www.isnet.katowice.pl