PDF/3/415-2/2003 - Wypłaty dokonane na wyodrębniony ZFŚS jako koszty uzyskania przychodu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 stycznia 2004 r. Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta PDF/3/415-2/2003 Wypłaty dokonane na wyodrębniony ZFŚS jako koszty uzyskania przychodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Nowa Huta działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w związku z zapytaniem z dnia 5 listopada 2003 r. w sprawie: zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisu i wpłaty na rachunek ZFŚS wyjaśnia:

Pracodawca zobligowany ustawą z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70 poz. 335 z późn. zm.) do tworzenia Funduszu nalicza corocznie odpis podstawowy wg zasad określonych w art. 5 ustawy. Odpisy i zwiększenia stosowanie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy - obciążają koszty działalności pracodawcy. Natomiast ust. 2 tego artykułu nakłada na pracodawcę obowiązek przekazania na odrębny rachunek bankowy Funduszu równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń w terminie do dnia 30 września tego roku, z tym że w terminie do dnia 31 maja tego roku przekazuje kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisowi, o których mowa w art. 5 ust. 1-3. Pracodawca, który nie wykonuje przepisów ustawy o ZFŚS w myśl art. 12a ustawy podlega karze grzywny. Zaznaczyć należy, że ustawa o ZFŚS w art. 4 dopuszcza możliwość rezygnacji z tworzenia Funduszu, ale jedynie w drodze układu zbiorowego pracy.

Natomiast w świetle prawa podatkowego aby równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń w danym roku kalendarzowym mogła być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów musi zostać wpłacona na odrębne konto. Zasadę tą określa art. 23 ust. 1 pkt 7 lit b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. z późn. zm.) zgodnie, z którą kosztem uzyskania przychodów są odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone, na rachunek Funduszu. W świetle powyższego, jeżeli odpis i wpłata zostanie dokonana w bieżącym roku, to warunek wynikający z przepisów podatkowych zostanie wypełniony i dokonaną wpłatę będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Z przepisów podatkowych nie wynika bowiem ograniczenie w czasie przekazania środków na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Stąd każda spóźniona wypłata odpisów i zwiększeń tego Funduszu, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, stanowi koszty uzyskania przychodu zgodnie z okresem faktycznego obciążenia kosztów.

Powyższe wyjaśnienie potwierdza również stanowisko Ministra Finansów z dnia 17 maja 2000 r. Nr PB 3-1416/722-186/WK/2000.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl