PDE-415-26/04 - Zasiłki chorobowe a opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów członków rolniczej spółdzielni produkcyjnej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 sierpnia 2004 r. Urząd Skarbowy w Inowrocławiu PDE-415-26/04 Zasiłki chorobowe a opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów członków rolniczej spółdzielni produkcyjnej

Pytanie podatnika

Dotyczy wystawionych PIT-11A dla członków Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w... pobierających świadczenia z ubezpieczenia społecznego.

Odpowiadając na pismo Sz-040200-6000-K-2/04 z dnia 23 lipca 2004 r., uzupełnione pismem z dnia 10 sierpnia 2004 r. dotyczącym udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego na zapytanie dotyczące wystawionych PIT-11A dla członków Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w... pobierających świadczenia z ubezpieczenia społecznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) wyjaśnia, co następuje.

Organy rentowe zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki miesięczne od wypłaconych bezpośrednio przez te organy emerytur i rent, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, rent socjalnych oraz świadczeń pieniężnych dla cywilnych ofiar wojny.

Zaliczka, o której mowa w ust. 1, od zasiłków z ubezpieczenia społecznego wypłaconych bezpośrednio przez organ rentowy wynosi 19 proc. kwoty zasiłków - art. 34 ust. 3 tej ustawy.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje przyjmowania przez organy rentowe do obliczania zaliczek na podatek jedynie części wypłaconych zasiłków chorobowych jak w przypadku RSP, które przy obliczaniu zaliczek od wypłat z tytułu dniówek obrachunkowych do opodatkowania uwzględniają ich część, ustaloną w takim stosunku procentowym, w jakim pozostawał w roku poprzedzającym rok podatkowy udział dochodu zwolnionego od podatku dochodowego od osób prawnych w ogólnej kwocie wypłat z tytułu dniówek obrachunkowych.

Jednocześnie jednak zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 65 w/w ustawy wolne od podatku dochodowego są zasiłki chorobowe wypłacane na podstawie odrębnych przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ubezpieczeniu społecznym członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych, spółdzielni kółek rolniczych oraz ich rodzin, w części odpowiadającej udziałowi dochodu z tytułu działalności rolniczej, z wyjątkiem polegającej na prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, w dochodzie podzielnym spółdzielni.

Ustalenie więc jaka część wypłaconych zasiłków chorobowych jest zwolniona od opodatkowania będzie możliwe po zakończeniu roku obrachunkowego i sporządzeniu przez Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną bilansu.

Pobranie przez ZUS 19 proc. zaliczki na podatek od zasiłków chorobowych wypłaconych członkom Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej spowoduje, że zaliczki te będą niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego za rok podatkowy. W takiej sytuacji zgodnie z art. 22 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa na wniosek podatnika organ podatkowy (Naczelnik Urzędu Skarbowego) może zwolnić w formie decyzji płatnika z poboru zaliczek.

Organ rentowy - ZUS jedynie na podstawie w/w decyzji organu podatkowego może nie pobierać lub ograniczyć pobieranie zaliczek od wypłacanych świadczeń. Natomiast Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna nie jest upoważniona do zwolnienia ZUS z obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy.

Ponadto informuje się, że zgodnie z art. 34 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku gdy organ rentowy nie jest obowiązany do dokonania rocznego obliczenia podatku, o którym mowa w ust. 7, sporządza..., po upływie roku podatkowego, imienną informację o wysokości uzyskanego dochodu, według ustalonego wzoru. W informacji tej podaje się kwoty faktyczne wypłaconych świadczeń oraz kwoty faktyczne pobranych zaliczek. Natomiast członkowie spółdzielni w oparciu o otrzymaną z ZUS informację PIT-11A i uzyskany z RSP, w oparciu o sporządzony bilans, wskaźnik udziału dochodu z tytułu działalności rolniczej, z wyjątkiem polegającej na prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, w dochodzie podzielnym spółdzielni obliczają kwotę zwolnionych z opodatkowania zasiłków chorobowych i pozostałą część tych zasiłków, jako podlegających opodatkowaniu, wykazują w zeznaniu podatkowym składanym zgodnie z art. 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl